Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25097)

Ладен туш за подобар имунитет

Туширањето со студена вода предизвикува ослободување на хормонот адреналин во организмот, што потоа придонесува за зголемување на антивоспалителните цитокини, кои се одговорни за вистинската...

Дестинации за патување во 2021 година

„Нешнл џиографик“ направи список на најдобрите дестинации за патување следната година. Станува збор за патувања што се одржливи и погодни за одмор со семејството,...

Да се стави крај на неказнивоста на злосторствата против новинарите

Само во изминатата деценија, речиси 1.000 новинари во светот беа убиени поради нивната работа, а сторителите целосно или делумно поминуваат неказнети за своите злосторства....

Медицински совет

Едноставна вежба за дишење против стрес Ако ви се потат дланките и срцето ви чука забрзано, тоа се најчестите физички одговори на стресот. Но овие...

Во Русија дизајнирана маска од дијаманти и бело злато

Компанијата „Мози џувелри“ од Санкт Петербург креирала луксузна заштитна маска за оние со подлабок џеб и со префинет вкус. Станува збор за маска за...

Зошто заболените од ковид-19 не чувствуваат мирис?

Еден од карактеристичните симптоми на ковид-19 е аносмијата, односно губење на чувството за мирис. Обично овој феномен е поврзан со назална конгестија (затнување на...

Европа забрани лов и риболов со олово

Европскиот парламент ја изгласа забраната за користење муниција за лов со олово во близината на сите водни површини во Европската Унија. Во рок од...

Симон Трпчески и „Македонисимо“ на летовите на „Луфтханза“

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески стана дел и од елитното друштво ѕвездени имиња што една од водечките светски авиокомпании „Луфтханза“ им ги...

Мизофонијата е поопасна од омразата кон звукот

Мизофонија, односно „нетолеранцијата“ на некои звуци, е посложена од „омразата“ кон звуците. За луѓето што страдаат од синдром на селективна чувствителност на звук, позната...

Лејди Гага ќе му биде партнерка на Бред Пит?!

Иако ниту поп-ѕвездата ниту славниот глумец сѐ уште не го потврдиле тоа, американските медиуми веќе пишуваат дека Лејди Гага ќе снима филм со Бред...