Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25096)

Техно

Колку троши полначот кога не полни Колку трошат полначите за мобилен телефон, лаптоп или за таблет? Дали ќе заштедиме електрична енергија и пари ако ги...

Пандемија е најпребаруван збор во 2020 година

Зборот пандемија до пред една година беше речиси непознат во интернет-пребарувањата, но поради светската криза што ја донесе оваа 2020 година, тој стана најпребаруван...

Кинески научници пронајдоа фосил стар 500 милиони години

Кинески научници пронајдоа фосилизиран трилобит во провинцијата Шандунг, кој датира од пред 500 милиони години, објави кинеската новинска агенција „Синхуа“. Институтот за геологија и палеонтологија...

Најосамениот слон на светот пристигна во Камбоџа

Каван, кој е наречен најосамен слон на светот, откако со години беше сам во зоолошката градина во Исламабад, во Пакистан, деновиве со скандирање на...

Новиот бран повторно се буди по 40 години

Веќе на 22 јануари следната година на музичкиот пазар ќе бидат реиздадени некои култни албуми од времето на ова култно музичко движење Во пресрет на...

Македонски автори во австриското списание „Литератур унд критик“

Дваесетина македонски автори се претставени во престижното австриско списание „Литератур унд критик“ (Книжевност и критика), чие промовирање се одржа завчера во Салцбург. Румена Бужаровска,...

Гостуваат тројца исклучителни музичари

Филхармонијата ќе одржи концерт насловен „Бетовен #3“, вечерва во 20 часот, на кој како солисти ќе настапат тројца исклучителни музичари - Емир Имеров -...

Перформанси на култната Власта Делимар на плоштадот „Македонија“

Ретроспективната изложба „Четириесет години љубов кон уметноста на Власта Делимар“ на една од најпознатите хрватски уметници со меѓународна репутација, Власта Делимар, ќе биде презентирана...

Панорама / Со тенкови против ковид-19

Атина - Две лица се исчезнати, а 32 се спасени, меѓу кои и три деца, откако потона чамец со бегалци и мигранти во морскиот...

Дваесет милиони евра за одбрана на водството на ОВК

КОСОВО Косовската влада издвои 20 милиони евра за одбрана на обвинетите од страна на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, изјави министерот за правда...