32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 20:53

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25095)

И Македонија и ЕУ на крстопат

Низ дипломатските кулоари во Брисел не владее преголем оптимизам за можно повлекување на ветото од страна на Бугарија до министерскиот совет на почетокот на...

Спортски вести

Олимписките кругови се вратија во заливот на Токио Петте олимписки круга повторно беа инсталирани во заливот на Токио, откако претходно беа тргнати во август, во...

Mеридијани

Москва - Кремљ ги отфрли повиците на идната претседателка на Молдавија, Маја Санду, за повлекување на руските трупи од сепаратистичкиот регион Трансдњестар, велејќи дека...

Словенија ќе ја брани европската титула

Пред завршниот трет квалификациски прозорец, предвиден за февруари в година, покрај домаќините Германија, Чешка, Грузија и Италија, на ЕП се пласираа и Шпанија, Израел,...

Голгетерски дуел Холанд – Имобиле

ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Во фудбалската Лига на шампионите вечерва на програмата се осум натпревари од петтото коло во групите Е, Ф, Г и...

Бугарскиот писател Николај Бојков престојуваше во Скопје

Писателот од Бугарија, Николај Бојков, во ноември престојуваше на книжевна резиденција во Скопје. Резиденцијата се реализира во рамките на проектот „Читајќи го Балканот“, кој...

Системот „хало“ ја покажа својата сила

Тој систем е заштитна конструкција од титаниум над главата на возачите. Многу возачи беа против воведувањето на системот во Ф1, а меѓу нив токму...

Умешност да се талка со книгата

(Александар Прокопиев, „222 антиупатства за лична употреба (1978-2018)“, издание на „Авант прес“, Скопје, 2019) Рецензија  По цели четири децении работа на полето на краткорасказниот модел, Александар...

Објавен романот „За тоа ли беше сѐ“ од Евтим Евтимов

„Македоника литера“ го објави романот „За тоа ли беше сè“ од познатиот бугарски писател Евтим Евтимов. Романот е напишан со современ стилски израз и...

Втор том од поезијата на Руми, дервишот што танцува

Издавачкиот центар „Три“ го објави вториот том од „Големата црвена книга“ од Руми, суфист и поет, во препев на Драги Михајловски. Руми, дервишот што...