16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 3:52

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25095)

Југославија по никоја цена нема да води преговори со ЕЗ…

Со одобрение на авторот, „Нова Македонија“ ексклузивно, во десет продолженија, ги објавува извадоците од книгата „Луѓе, времиња“ во која долгогодишниот претседател на македонското собрание...

Амонијакот гориво на иднината?

Во европската стратегија за почиста животна средина се предвидува целосна декарбонизација на европската тешка индустрија и на транспортот, со намера до 2050 година да...

Претреси во домови на припадници на ултрадесничарски групи во Германија

Германската полиција спроведе рации во три сојузни држави откако Владата ја забрани ултрадесничарската група „Волфбригејд 44“, изјави портпаролот на Министерството за внатрешни работи. Како...

Може ли светот да издржи уште една година во пандемија

Повеќе експертски толкувања велат дека е тешко да се предвиди каква ќе биде идната година и дека уште една ваква година со коронавирус ќе...

Сушата го преполови Козјак

 КИЧЕВО Долготрајната суша што со месеци владее во земјава се одрази врз нивото на сите вештачки акумулации, а најтипичен пример е најголемата акумулација во земјава,...

МОК додели спортска опрема за учениците во „Владо Тасевски“

КАРПОШ За потребите на учениците на основното училиште „Владо Тасевски“, Македонскиот олимписки комитет (МОК) додели спортска опрема - топки за кошарка, фудбал, одбојка и ракомет. Станува...

Специјални контејнери за ковид-отпад

Европската полиција неодамна спроведе акција наречена „Ретровирус“ во 30 европски држави, меѓу кои и Македонија, при што се направени 280.000 инспекции на медицински отпад...

За три недели ќе биде готов модуларниот ковид-центар

БИТОЛА Во дворот на Клиничката болница во Битола, во непосредната близина на инфективното одделение, деновиве почна уредувањето на просторот за изградба на модуларен ковид-центар. Од...

Бугарската позиција не може веќе да се брани, но без меѓународен...

Се чини дека бугарските политичари стануваат свесни дека признавањето на македонското малцинство од страна на Бугарија би можело да биде условено од страна на...

Да се спречи или да се лечи

Минатиот месец шпанската национална полиција, заедно со холандската, белгиската полиција и со Европол, откри повеќе од 34 илјади стебла марихуана и уапси 17 лица...