Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25094)

Ристески води на турнирот во Белград и стана ФИДЕ-мајстор

ШАХ Надежниот шахист и најнов македонски ФИДЕ-мајстор (ФМ) Емил Ристески (2.213 рејтинг-поени, рангиран 13-ти пред турнирот), води по 6. коло на традиционалниот шаховски турнир „Опен...

Со храброста човекот застанува на страната на доброто

Етика за млади Колку е подобро кога се покажуваат храброст и решителност отколку плашливост и малодушност! Храброста значи отворено да се застане да се реши...

Три селекции од соседството се пласираа на ЕП

Хрватска, БиХ и Грција обезбедија место на ЕП 2022, а Словенија е речиси пласирана на континенталното првенство, каде што би ја бранела титулата освоена...

Благодарница за „Колибри“ од фестивалот „Ракатки“

Републичкиот детски литературен фестивал „Ракатки“, кој се одржа годинава по 16-ти пат, ја награди редакцијата на „Колибри“со благодарница за соработка и поддршка во реализацијата...

Може ли Атлетико да го запре Баерн?

Бранителот на титулата Баерн, кој има 15 победи во низа во ЛШ, му гостува на Атлетико, кој сезонава во Ла лига на девет меча...

Штурци измамници

Литературно катче Се случи еднаш во соседната гора штурците алчни почнале да бидат и од мечките мед да крадат, само за пари да вадат. Медот скапо го продавале, Демек внатре,,лек...

Ова не е време кога треба да се ограничите со цели

Сите мора да поминеме низ оваа ситуација, вели Германецот Јирген Клоп (53) во интервјуто во кое повикува и на поголема меѓусебна чувствителност и разбирање...

Јатки на мудроста

Умни стихови на писателот Стојан Тарапуза (6) Драги деца, во „Колибри“ можете да ја читате новата рубрика „Јатки на мудроста “, умните мисли на познатиот...

Гладен клукајдрвец

Од творештвото на Сузана Мицева Во шумата, отаде градот - одамна владее гладот. Студено е и сѐ е суво - тивко е, мошне глуво. Еден звук се слуша тука оддалеку...

Другарството – најголемото богатство на светот

Тивко, нечујно, во бескрај од убавини, шепоти како најубава мелодија тишината на цветот, мелодија, која од сплет на совршени ноти ја создал композиторот на најубавата радост - радост,...