Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25094)

Ќе ги испразни ли ковид-19 зимските туристички центри

Прашањето дали треба да се затворат или да останат да работат скијачките центри низ Европа во услови на пандемија во пресрет на зимската туристичка...

Загадувањето на воздухот сојузник на пандемијата и непријател на здравјето

Високото загадување на амбиенталниот воздух во последните три седмици претставува голем проблем за жителите на Кичево, кои се оптоварени и со пандемијата со коронавирусот,...

Што напиша „Фајненшел тајмс“ за Бојко Борисов

Се зголемува загриженоста во Брисел за толеранцијата кон Софија за тамошниот кронизам и за корупцијата. Бугарија постојано бележи најнизок рејтинг меѓу европските држави на...

Над 10.000 неиспукани гранати откопани под Тумбе Кафе

Љубителите на фудбалот во Битола и навивачите на Пелистер, кога ги следеле натпреварите на својот миленик, буквално седеле на минско поле. Досегашните ископувања кај...

Медиумите во улога на министри

Зачестената медиумска размена на информации на релацијата Скопје - Софија последните недели само ги нагласува важноста и улогата што во општеството ги имаат професионалните...

На првите борбени линии се примаат најмногу удари

Според статистичките податоци на Министерството за внатрешни работи, бројката на напади на службени лица годинава, односно од почетокот на годинава до септември, е поголема....

Македонското национално ткиво е едно и во државата и надвор од...

Со инсистирањето македонската страна со декларација, во некаков анекс на Договорот за добрососедство, да се откаже од своето малцинство, Бугарија ја наведува Македонија со...

Дали е можно да се читаат мисли?

Ајде да видиме... Појавата позната под називот телепатија подразбира активност кога една личност може да дознае што мисли или работи друга личност, со која не...

Хамилтон пак го израмни својот рекорд на победи во една сезона

ФОРМУЛА 1 Светскиот шампион во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, е победник на трката во Бахреин, која беше одбележана со една од најлошите несреќи во...

„За твојот роденден“ – за сите деца и возрасни

НОВИ КНИГИ Оваа култна детска сликовница, која во раните 1990-ти години беше неизоставен дел од изборот на книги за роденденски подарок, сега со новиот освежен...