Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25094)

Пандемијата ги смени патувачките трендови

Безбедноста и чистотата и понатаму ќе бидат најважната ставка за секој патник при изборот на дестинација и сместување, а престојот во приватно сместување ќе...

Археолошки наоди во Охридско Езеро откриени од нуркачите на „Амфора“

Целта на проектот на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј - Охрид беше да се рекогносцираат локациите за кои постоеја индиции...

Панорама / Две формации и трета димензија

Атина - Грција ја продолжи забраната за влез на државјани на трети земји до 14 декември поради пандемијата на коронавирусот. Одлуката се однесува на...

Колективен имунитет налето

ГРЦИЈА До следното лето Грција ќе го постигне посакуваниот имунитет на населението против епидемијата на коронавирусот. Вакцината секако е важна станица, бидејќи постепено до летото...

Големо американско враќање на Балканот

ВО НАЈАВА НОВ ПРИСТАП НА АМЕРИКАНСКАТА ПОЛИТИКА Едно отворено писмо од висок американски службеник, кое беше испратено по бугарското вето за почеток на преговорите на...

Бектеши: Поради кризата 15 илјади граѓани останаа без работа

За време на пандемијата, во земјава се загубени околу 15.000 работни места, соопшти министерот за економија, Крешник Бектеши, посочувајќи дека тоа се бројки што...

Расте задолженоста, но и заштедите на граѓаните и на компаниите

Последните години се забележува дека има поголем раст на кредитирањето на населението отколку на компаниите и добро е кога растат кредитите за граѓаните, сметаат...

Каква порака од Тито му пренесов на Гадафи и добив...

Со одобрение на авторот, „Нова Македонија“ ексклузивно, во десет продолженија, ги објавува извадоците од книгата „Луѓе, времиња“ во која долгогодишниот претседател на македонското собрание...

За лекување од коронавирусот една просечна плата

Нашиот весник стапи во контакт со скопското семејство Давиткови, чии четворица члена се заболени од вирусот. Соговорниците велат дека за санирање на здравствената состојба...

Се заострува трговската војна меѓу Австралија и Кина

Спорот меѓу двете држави се интензивира веќе шест месеци, откако Пекинг во мај воведе 80 отсто казнени антидампинг-царини на увозот на австралиски јачмен и...