29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 14:58

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25092)

Македонија е подготвена за новиот предизвик во Талин

Италија не игра во најсилниот состав, но никако не смееме да мислиме дека нема квалитет. Таа е и селекција со која можеме да пробаме...

Влхова е незапирлива, трета победа за шест дена

Петра Влхова од Словачка ја забележа третата победа во Светскиот куп (СК) во алпско скијање, во рок од шест дена, триумфирајќи на ноќниот паралелен...

Данците ги објавија строгите правила за да се одржи ЕП

РАКОМЕТ Откако пред неколку дена данските здравствени власти и данската влада дадоа дозвола за одржување на Европското првенство (ЕП) за жени, го објавија и строгиот...

„Марадона беше некој што го допре небото со рацете, но секогаш...

Марадона беше погребан на гробиштата „Бела Виста“ на периферијата на Буенос Аирес, каде што се погребани и неговите родители, на мала приватна церемонија. На...

Најголеми помагачи на даночни затајувања во светот

Кајманските Острови се одговорни за најголемите глобални даночни загуби, според најновите податоци. Процените од извештајот „Состојби на даночната правда во 2020 година“ укажуваат на...

Коронавирусот може да предизвика нова должничка криза

Товарот од националните долгови значително се зголеми во изминатите децении и во развиените економии и во економиите во развој, а тоа може да се...

Бајден да предводи обнова на НАТО

САД не мора да го напуштат новото изменето НАТО, туку можат со мало воено присуство да ја демонстрираат својата посветеност кон алијансата и европските...

Македонија обединета, сега и веднаш

Како да не се научени лекциите од нетранспарентноста, некоординираноста и подвоеноста при носењето и спроведувањето на Преспанскиот договор, па се чини дека и дефинирањето...

Франција соучесник во воени злосторства во Јемен и во Либија?

Париз им продава оружје на Саудиска Арабија и на Обединетите Арапски Емирати, кои се обвинети дека со француска воена опрема извршуваат злосторства во Јемен...