31.8 C
Skopje
31.7.2021 - 21:47

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25092)

Нега и убавина

Кафето е сојузник во негата Кафето може да биде вашиот идеален сојузник во грижата за лицето и телото, како и за нега на косата. За...

Кина сака глобален систем на патувања заснован на кју-ар кодови

Кинескиот претседател Си Џинпинг повика на усвојување глобален механизам заснован на кју-ар кодови за отворање на меѓународните патувања. - Треба подобро да ги усогласиме политиките...

Направен антибактериски мобилен телефон

Првиот антибактериски телефон во светот што го запира ширењето на микробите е направен од компанијата „Булит“ со седиште во Рединг, Велика Британија. Телефонот го...

Во Полска се отвори најдлабокиот базен во светот

Најдлабокиот базен во светот со пад од 45,5 метри, наменет за нуркачи, беше отворен недалеку од Варшава. Базенот е наречен „Дипспот“ и е полн...

Од секс-симбол до згрижувачка на животни

Брижит Бардо и нејзината екстремна трансформација Брижит Бардо, убавица и икона на поп-културата што својот мир го најде на Азурниот Брег во Сент Тропе, е...

Филмската серија „Декалог“на Кешловски во Кинотека

Следните десет вечери во Кинотеката на Македонија ќе му бидат посветени на полскиот режисер Кшиштоф Кешловски и неговата филмска серија „Декалог“ реализирана во 1988...

Изложбата „51000 Балтазарград“ привлекува огромно внимание

Незаборавната приказна за настанувањето на професорот Балтазар е раскажана на атрактивен, забавен и интерактивен начин на „Риека 2020“ Изложбата „51000 Балтазарград“, која е отворена во...

Објавена антологија на шест нови македонски драми

Со овој избор се нуди можност за еден синоптички увид во најновата драмска продукција на македонски јазик, која покажува не само генерациска, тематска и...

Заштитата на Курбиново на врвот на приоритетите

Презентиран буџетот за културата во 2021 година Министерката за култура Ирена Стефоска го презентира предлог-буџетот за 2021 година на Министерството за култура, во кој и...

Панорама / Мала Калифорнија

Тирана - Во Абу Даби е потпишан договор со кој ќе се финансира изградба на 2.000 стана во подрачјето на Драч, кое беше најпогодено...