18.8 C
Skopje
12.6.2021 - 23:12

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25090)

За Нова година и за Божиќ најбезбедно дома

Западните медиуми веќе ги подготвуваат граѓаните за начините на кои ќе се слават оваа Нова година и Божиќ, првпат во услови на пандемија. Во...

Кому му се виновни направите за вежбање?

Пандемијата донесе анксиозност, зголемено ниво на стрес, нервози, конфликтност, деструктивност и нагони за да се искаже нервната раздразнетост со форми на кршење, уништување... Но...

Фабрикување аргументи за постоење на наш институционален говор на омраза

Во Бугарија, за говор на омраза се смета тоа што Македонците зборуваат за себе. Значи, ако ние се сметаме за Македонци, тоа се смета...

Некогашниот европски првак Италија со подмладен состав

Во однос на натпреварите во февруари, повторно во италијанската селекција се повикани седуммина, деветмина се нови, а во составот се и Теситори и Дела...

Холанд не запира, постави нов голгетерски рекорд во ЛШ

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Норвежанецот Холанд, постигна 16 гола на само 12 натпревари во ЛШ, повеќе од кого било во историјата на ова натпреварување...

Хамилтон може да израмни или да собори уште три достигнувања на...

На три трки до крајот на сезоната во Формула 1, британскиот возач Луис Хамилтон може да изедначи или да собори уште три рекорди на...

Единаесетмина во трка за наградата на ФИФА

Кандидати за признанието за најдобар фудбалер во 2020 година во изборот на ФИФА се Салах, Мане, Ван Дајк, Алкантара, Мбапе, Нејмар, Меси, Роналдо, Левандовски,...

Сите Турци – Бугари, обидот за насилна асимилација

Историјата на Бугарите, како и на другите балкански народи, во последните 600 години е тесно испреплетена со владеењето и развојот на Отоманското Царство и...

Илузијата на парламентаризмот

Собранието не само што беше исфрлено од играта во текот на првиот бран на пандемијата и на вонредната состојба туку и целосно неподготвено го...

Време е за одговорност! (2)

Доколку Зоран Заев вели дека сѐ уште може да се постигне договор во декември и да се употреби моментот „Берлин“, одговорноста може да се...