22.8 C
Skopje
12.6.2021 - 22:20

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25090)

Европскиот сон станува кошмар за Балканците

Аналитичарите сметаат дека не може да се очекува да се оствари „европскиот сон“ за мнозинството балкански жители во наредните пет години, а можноста некоја...

Опозицијата со амандмани на буџетот бара бесплатни ковид-тестови за сите граѓани

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ обвини дека Владата предлага, како што вели, партиски наместо граѓански буџет и посочи дека за предлог-буџетот на Македонија за следната...

Економијата ја губи војната со бирократијата

Наспроти ветувањата на сите досегашни влади дека ќе ја реформираат државната и јавната администрација, од стопанските комори велат дека реформата во овој сектор напредува,...

Иновациите се единствениот чекор напред

Како резултат на пандемијата на ковид-19, економиите во САД и во Европа се подготвуваат за отворање голем број работни места. Новоизбраниот претседател на САД,...

Зошто субвенциите можат да го победат карантинот

Многу европски влади се обидуваат да се борат против вториот бран на пандемијата на ковид-19 со наметнување „полесен карантин“, кој обично вклучува ограничувања во...

Пресвртниот ручек со Мито Хаџивасилев-Јасмин

Со одобрение на авторот, „Нова Македонија“ ексклузивно, во десет продолженија, ги објавува извадоците од книгата „Луѓе, времиња“, во која долгогодишниот претседател на македонското собрание...

Mеридијани

Брисел - Европската Унија постигна договор со американската биотехнолошка фирма „Модерна“ за снабдување до 160 милиони дози на нејзиниот кандидат за вакцини против ковид-19....

Автомобил со политички пораки удри во оградата од кабинетот на...

Додека Европа е во состојба на готовност откако осомничени исламистички милитанти во последните неколку недели убија осум лица во Франција и во Австрија, автомобил...

ЕУ пред раскрсница меѓу своите идеали и политикантството на популистите

Најчесто поставуваната дилема во светските медиуми во последно време се поврзува со предизвиците пред кои е поставена ЕУ, каде што во моментов се прекршуваат...

Нов дрворед со 300 дрвја на булеварот АСНОМ

На булеварот АСНОМ, во Општина Аеродром, се засадија 300 нови листопадни и зимзелени дрвја што веќе напролет ќе развијат убави крошни, чии сенки ќе...