13.8 C
Skopje
14.6.2021 - 3:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25089)

Здрава храна

Тиквата ја подобрува работата на срцето Есента е сезона на тиквата. Постојат многу разновидни начини за нејзино приготвување, така што ниеден друг зеленчук не ѝ...

Британски истражувач тврди дека ја открил куќата на Исус

Британскиот истражувач Кен Дарк, археолог од универзитетот „Рединг“, тврди дека ја нашол куќата во која детството го минал Исус Христoс и оти таа се...

Микропластичен отпад е откриен на Монт Еверест

Микропластичен отпад е откриен во зоната на смртта на Монт Еверест, на надморска височина од околу 8.440 метри, објавија истражувачите во научното списание „Една...

Во Шангај никој не ме праша од каде сум, важно е...

Џон Илија Апелгрен, џез-пејач Речиси по десет месеци ненастапување, познатиот македонски џез-пејач Џон Илија Апелгрен неодамна, во придружба на „Мартин Ѓаконовски трио“, настапи во малата...

Занимливости

Астрономскиот часовник од Прага - најстариот часовник што сѐ уште работи Часовникот првпат се споменува во 1410 година и е лоциран во Прага, главниот град...

Панорама / Нов почеток за Европа

Приштина - Поранешните политички и воени водачи на ОВК што се во притвор во Специјалниот суд во Хаг во моментов може да контактираат со...

Експертите со предлог за целосен карантин

Бугарија Здравствените власти во Бугарија побараа целосна блокада на државата, поради големиот морбидитет и бројот на заболени од коронавирусот. Ограничувањата би траеле до Божиќ и...

Парламентите се подготвуваат за онлајн гласање

Во земјите на Балканот сѐ погласни се предлозите пратениците да можат да одржуваат онлајн седници, за да може законодавните домови да работат со целосен...

Почнува откупот на тутунот, тутунарите очекуваат повисоки откупни цени

Во државната компанија АД „Тутунски комбинат“ денеска треба да започне откупот на тутунот од годинашната реколта. Пред неколку дена со откуп почна „Соко таб“,...

Се чекаат поволни ветришта за производство на струја

Откако Владата реши да се исклучат хидроцентралите поради неповолната хидролошка состојба, повторно се актуализира прашањето за алтернативните патишта во снабдувањето со електричната енергија, при...