19.8 C
Skopje
19.6.2021 - 23:16

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25087)

Влхова доминира во светското скијање, Шифрин во втор план

Многу ја почитувам Шифрин, таа е голема шампионка и дефинитивно нашиот ривалитет нѐ прави двете да се трудиме да бидеме подобри, вели Влхова, која...

Животни

Четири најмали раси на кучиња - идеални за во стан Кучињата со мал раст се идеален избор за семејства што живеат во стан. Освен што...

Одобрен првиот домашен тест за ковид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД издаде итно одобрување за употреба на првиот брз тест на ковид-19 за домашна употреба. Тестот на компанијата...

Робот што детектира купувачи без заштитна маска

Јапонците отидоа чекор понапред во спречувањето со ширењето на коронавирусот, на тој начин што измислија и инсталираа робот во една продавница што открива кога...

Штедење во „Банка на дрвја“

Корисникот доаѓа на нашата веб-страница bankoftrees.net, одбира во колку дрвца сака да штеди, има можност да ги инвестира средствата однапред или да прави мали...

МКЦ стана дел од европскиот проект „Синерџис“

Младинскиот културен центар во 2020 година стана дел од уште еден голем европски проект „Синерџис“, кој се базира на градење одржливи стратегии за креативни...

Изложба на Беди Ибрахим во Прилеп

„Од меморијата“ е тематската изложба на уметникот Беди Ибрахим, отворена во Ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп. Конча Пиркоска вели дека самиот...

Во Египет откриени над 100 саркофази

Откриените предмети потекнуваат од хеленистичкиот и доцниот период на стар Египет. Запечатени саркофази и статуи што биле закопани пред повеќе од 2.500 години беа...

Панорама / Вето против ветото

Љубљана - Словенечката влада им нареди на надлежните служби до 5 декември да се подготват за масовно тестирање на населението за ковид-19, како и...

Турција бара преговори и продолжува со потрагата по гас

Грција Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја повика Европската Унија на дијалог поради зголемените тензии на истокот на Медитеранот, но турските бродови ги продолжија истражувањата...