Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25086)

Бувот од божиќната елка во Њујорк наречен Рокфелер

Работниците што поставија божиќна елка пред центарот „Рокфелер“ оваа недела открија минијатурен був скриен во нејзината крошна, кој патувал со дрвото три дена до...

По носењето маска негувајте ја кожата зад ушите

Нега и убавина Носењето маска е дополнителна фрустрација за многумина, пред сѐ поради тоа што предизвикува мозолчиња на брадата, го иритира лицето, но и делот...

Јапонија воведе задолжително спиење на работа

Јапонските работодавци и Министерството за здравје воведоа задолжителен одмор од половина час што ќе служи само за спиење на работа, и тоа во раниот...

Некогаш врнело дожд милион години без престан

Овој долгорочен дождлив период довел до истребување на многу видови и ја отворил вратата за појава на диносауруси Дожд на земјата паѓал милион години без...

Ловци на вируси откриваат како изгледа војната против ковид-19

Документарец за научниците и пандемијата Четворица храбри ловци на вируси, во истоимениот документарен филм, откриваат како изгледа за нив војната против ковид-19. Тоа се епидемиологот...

Дела од Андреевски и од Иванов-Балтон во САД

Слики на македонските уметници Сергеј Андреевски и Никола Иванов-Балтон се изложени во галеријата „Вилма В. Даниелс“ во Вилмингтон, САД, во рамките на ретроспективна поставка...

Очовечените крстови на Љупчо Илиевски на изложба

Треба многу уметничка храброст човек да се зафати со она со што се зафатил првенецот на нашата уметничка фотографија (или поточно фотопоезија), маестро Љупчо...

Јагленот се исцрпува, остануваат сонцето, водата, ветерот…

Домашните енергетски ресурси се лимитирани на јаглен со ниска енергетска вредност или на лигнит, кој се користи во ТЕЦ „Битола“, на хидроенергетски ресурси и...

Новинарите имаат важна улога во сузбивање на екстремизмот ...

Колку медиумите, новинарите и репортерите се важна алатка во спречувањето и спротивставувањето на насилниот екстремизам и радикализацијата, кои водат до тероризам? Ова се некои...

Статус кво за признавањето на МПЦ до изборот на нов...

Дали смртта на патријархот Иринеј ќе го одложи процесот на признавање на Македонската православна црква - Охридска архиепископија што го почна Вселенската патријаршија? Оваа...

The King's Avatar 2 (https://kissanimeonline.com/m/qln9) Episode 12 at KissAnime kiss anime

Watch Sword Art Online Alicization War of Underworld (Dub) Episode 4 (https://animeflix.nl/m/5g4z/ep-4) at website https://animeflix.nl animeflix boruto