Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25084)

Техно

„Нинтендо“ го оживеа „Гејм енд воч“ од 1980-тите Неодамна компанијата „Нинтендо“ особено ги воодушеви носталгичарите со воведување една од своите најстари рачни играчки конзоли „Гејм...

Твитер ангажира познат хакер

Социјалната мрежа Твитер е соочена со сериозни безбедносни закани, па поради тоа ангажира еден од најпознатите светски хакери за решавање на проблемот, од инженерски...

Дизајнирана маска што уништува вируси за еден час

Истражувачи од универзитетот „Дејвис“ во Калифорнија дизајнираа нова маска за лице, чија основа е материјал што може да уништи до 99,99 проценти од бактериите,...

Колку повеќе се зборува за климатските промени, толку е поголема...

Заменете го автомобилот со велосипед, помалку летајте, престанете да јадете месо, инсталирајте соларни панели доколку живеете во куќа, користете помалку вода додека ги четкате...

Oнлајн продавница за свесна и одржлива мода

Креациите од продажната изложба „Свесна мода“, која беше дел од тридневното поп-ап издание на „Модниот викенд“ во Скопје, се достапни онлајн на домашната платформа...

Илустрирањето ведри книги ми ја разгорува имагинацијата

Ирина Атанаскова, илустраторка Ирина Атанаскова е уметница што својата креативна енергија ја троши на илустрација, тетоважа, мурали. Нејзините дела се обоени со емоции, необичност, силен...

Изложба на фотографии на Боро Рудиќ

Самостојна изложба на фотографии на Боро Рудиќ, насловена „Треперење“, е поставена во „Галерија Рудиќ“. На изложбата се претставени 22 фотографии во голем формат, создадени...

Концерт на македонски музичари во Филхармонија

Македонските музичари Стојан Димов (кларинет, саксофон), пијанистите Дино Имери и Маја Поповиќ и саксофонистот Нинослав Димов настапија во Камерната сала на Филхармонијата. На концертот...

Публиката претпочита странски автори, но сè поголем замав земаат и домашните

Изборот за книга на годината секоја година традиционално ќе се одржува во ноември Деновиве од 10 до 20 ноември се избира книга на годината. Станува...

Панорама

Софија - Седумдесет отсто од учениците во најсиромашната членка на Еропската Унија, Бугарија, не користат тоалет во своето училиште, покажува студијата како дел од...