38.8 C
Skopje
27.7.2021 - 19:18

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25083)

Здрава храна

Здравите луѓе појадуваат овошје, житарки и млечни производи Лицата што се обидуваат да изгубат тежина или да одржат здрава тежина јадат оброци со ограничено количество...

Кинеските глечери се топат со застрашувачка брзина

Кинеските глечери на планините Килијан се топат со застрашувачка брзина, а тоа укажува на катастрофалните ефекти од глобалното затоплување. Доколку глечерите продолжат да се топат...

И жените биле ловци

Новите анализи открија дека помеѓу 30 и 50 проценти од големите ловци на дивеч на територијата на денешна Америка биле жени Научна студија се противи на...

Петта година Скопје е домаќин и инспиратор на фотографите

На 23 и 24 ноември ќе се одржи онлајн „Скопје фото вик“. По петти пат настанот е во организација на „Ангеловски фотографија“ и „Грег...

Култната париска книжарница бара помош

Познатата култна париска книжарница „Шекспир енд компани“ побара помош од своите клиенти, поради финансиските загуби што ги претрпе за време на пандемијата на коронавирусот....

Чаталхојук – еден од најстарите градови во светот

Чаталхојук се наоѓа во централниот дел на денешната држава Турција. Научниците веруваат дека оваа неолитска населба, која се нарекува и протоград, била изградена во...

Панорама / Државата или мафијата

Белград - Во Србија од вчера почна новиот полициски час, кој ќе трае од 21 часот до 5 изутрина. Во овој период е забрането...

Поради ширење на епидемијата продолжува вонредната состојба

СЛОВЕНИЈА Словенија ја продолжи состојбата на прогласена епидемија за еден месец, односно до 17 декември. Одлуката ќе стапи во сила денеска, еден месец по прогласувањето...

Нови политички сојузи за поделба на источниот Медитеран

Напнатоста меѓу Турција и Грција и земјите од овој дел од Медитеранот постојано расте, а меѓу нив се склучуваат различни сојузништва за искористување на...

Бизнис – инфо

Италија со стратегијата за водород тешка 10 млд. евра Италија ги утврди насоките во стратегијата за водород, планирајќи 10 милијарди евра инвестиции до крајот на...