14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 4:24

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25080)

Како општествата крадат идеи

Човековите права што ги уживаме денес се резултат на долгогодишните битки на малцинствата, кои одбиваа да прифатат статус кво. Сепак, имаме чуден облик на...

„Играњето на ЕП е остварување на сите наши соништа“

Во решавачкиот меч Македонија ја совлада Грузија на гости со 1-0, со голот на капитенот Горан Пандев, и првпат во историјата ќе игра на...

Се намалува довербата во ефикасна вакцина против ковид-19

Компаниите „Фајзер“ и „Бионтек“ објавија дека имаат потенцијална вакцина против ковид-19, која се покажало дека е повеќе од 90 отсто ефикасна против вирусот кај...

Големи тендери, милиони неисправни маски и нула одговори

ЕУ и повеќето нејзини членки одбиваат да кажат колку точно пари се потрошени на заштитна опрема за време на пандемијата СОМНИТЕЛНИ ЕВРОПСКИ ЗДЕЛКИ ЗА ВРЕМЕ...

Американците повеќе стравуваат од Кина и од Русија, а помалку...

За време на претседателскиот мандат на Доналд Трамп, помалку Американци ја сметале нуклеарната програма на Северна Кореја како критична закана за САД, покажуваат две...

Само чудо може да ги обедини САД

Дури и за еден миротворец како Џо Бајден, враќањето на единството во САД ќе биде исклучително тежок потфат. Но тој заслужува шанса да ѝ...

Победници и губитници во Европа од изборите во САД

Германката Меркел и Французинот Макрон очекуваат зајакнување на своите позиции од победата на Бајден, Британецот Џонсон и Унгарецот не баш Изборот на Џо Бајден за...

Кој тоа свири за Македонија?

Поради живеењето под притисокот на пандемијата, постојаната (иако можеби латентна) економска и социјална неизвесност, децениските политички предизвици и искушенија поврзани со опстојувањето и признавањето...

Добро е што Фрејзер пак ќе боксува

А бидејќи немам книга со која би ве малтретирал викендов, најдобро е да се вратам на американските избори. Бајден или... или... оди изговори го...

Македонија без Македонци, огин да ја гори!

Ниту пак денеска можеме да имаме помирување со оние што не ги признаваат македонската нација, македонскиот јазик, Македонската црква, македонската современа Република Македонија. Тука...