29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 15:04

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25080)

Најавата за вакцината е причина за висок оптимизам, но со доза...

Според информациите од јавноста, прелиминарните резултати покажале дека руската вакцина „спутник 5“ е 92 отсто ефикасна против коронавирусот, а од регионов поголемо количество ќе...

Дневен информатор

Не е безбедно малолетници да се ангажираат во ковид-центрите Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ реагира на последната идеја на...

Ја памети ли официјална Софија нашата декларација за добрососедство, пријателство и...

Меѓу Македонија и Бугарија во 1999 година беше потпишана Декларација за добрососедство, пријателство и соработка, поддржана и со потпишувањето на двата меморандума, во 2008...

Заврши реконструкцијата на паркингот на улицата Атинска во Карпош

Општина Карпош ја заврши реконструкцијата на паркинг-површината на улицата Атинска, во урбаната заедница Владо Тасевски. По гребењето на стариот слој, поставен е нов асфалт...

Возилата да се подготват за претстојните ниски температури

Зимските услови на патиштата бараат особена претпазливост на возачите и посебна подготовка на возилото. Затоа, без изговори, користете задолжителна и дополнителна зимска опрема бидејќи...

Бугарија ја претставува Македонија пред ЕУ како генератор на проблеми

Симптоматично е контрадикторен Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија и како наслов и како содржина. И во меѓународната и во домашната експертска јавност...

Фудбалски куриозитети што не се забораваат

Дали сте знаеле дека познатиот сликар Никола Мартиновски покажувал многу таленти, меѓу кои и за спортот? Бил голман, и тоа во еден од најпознатите...

Да останеме обединети!

Среќни сме што го обединивме народот. Сите ние во репрезентацијата така живееме пет години, без разлика на нашата етничка, верска или каква било друга...

Време е за Европско

ФОТО НА ДЕНОТ  

Горан Пандев, олимписки великан на МОК

Поради извонредните спортски резултати и 20-годишната меѓународна афирмација на македонскиот спорт, Горан Пандев ќе биде прогласен за олимписки великан на МОК, најави Димевски, пренесоа...