Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25080)

Филипче не пуштај бројки, денеска сите сме позитивни!

Овој убав историски настан како сите да нѐ разбуди од апатијата и веднаш со ведрите и досетливи коментари се покажа колку малку им треба...

По четири години, милениците се враќаат во Белата куќа

Новите станари во Белата куќа се двата германски овчари на Бајден, Мајор и Чемп. Во резиденцијата на американскиот претседател од 2016 година, кога републиканецот...

„Медуза со главата на Персеј“ – за оваа скулптура зборува...

Скулптурата на аргентинскиот вајар Луцијано Гарбати, „Медуза со главата на Персеј“, стана симбол на триумф на жртвите на сексуалните напади, уште пред да биде...

„Карневали“ изложба на фотографии на Дражан Брачиќ

Во изложбениот салон на Центарот за култура во Кичево е отворена изложбата на фотографии „Карневали“, на познатиот мајстор на фотографијата Дражан Брачиќ. Самиот наслов...

Европски (ко)продукции од понов датум во Кинотека

Кинотечната програма продолжува и во вториот дел од ноември. На програмата главно се европски (ко)продукции од понов датум. Втората половина од ноемвриската програма во Кинотеката...

Панорама / Заблудите на критичарите епидемиолози

Белград - Собранието на Србија усвои измени и дополнувања на Законот за заштита на населението од заразни болести, со кои се воведуваат казнени мерки...

Иво Санадер осуден на седум години затвор

ХРВАТСКА Поранешниот хрватски премиер и претседател на ХДЗ, Иво Санадер, вчера е прогласен за виновен и осуден на осум години затвор за аферата „Фими медиа“,...

Корона-кризата ги зголемува редовите пред народните кујни

Со корона-кризата се соочуваат сите сектори и фирми во регионот, кои се принудени да ги намалуваат инвестициите, соочени со поголема неликвидност и тешкотии во...

Влагата во почвата ја спаси есенската сеидба

Дождот во август доволно ја навлажни земјата за да влијае позитивно на земјоделските култури. Роковите за сеидба се испочитувани и не постои ризик за...

Колкав е инвестицискиот потенцијал на дијаспората?

Иселениците најчесто поседуваат уникатни вештини, но нивните мрежи, економско богатство и влијание остануваат неискористени Многу земји бараат начини за привлекување на парите од своите иселеници...