14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 11:31

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25079)

„Скопје, престолнината на Македонија, е ослободено“

На 14 ноември 1944 година, нашиот весник, „Нова Македонија“, на своите страници го објавува прогласот на Градскиот народноослободителен одбор во кој било истакнато дека...

Аргументирано против интернет-пропагандата за Македонија

„Нова Македонија“ како весник чиј стожерен професионален принцип на уредувачката политика е претставување на фактите, а наедно како национален весник што води грижа за...

Без брзање, правдата секако е бавна

Една стара мудрост вели внимателно со брзањето, тоа речиси секогаш доведува до каење. Оној што брза, зборува пред да осознае, одговара пред да сфати,...

Публиката се враќа на трибините за мечевите во НБА?

КОШАРКА Најсилната кошаркарска лига во светот НБА испрати до клубовите свој план и програма за враќање на гледачите во спортските сали, со почетокот на новата...

Бах најавува безбедна организација на ЛОИ

Не можам да го дадам точниот број гледачи што ќе може да бидат на трибините, но според извештаите од тест-настаните во Јапонија, мислам дека...

Строги протоколи на јубилејот на завршниот мастерс-турнир

Турнирот, кој го слави 50-от роденден, годинава ќе се игра без публика, играчите ќе бидат во т.н. „балон“, сместени во ист хотел, нема да...

Нема потреба од пријателски натпревари?

Мислам дека немаше никаква потреба да се игра овој натпревар. Парите се многу важни, но, исто така, треба да се грижиме и за играчите....

Коалицијата на тероризмот и коронавирусот

„Насилството е братот на стравот“! Ова е изрека кон која очигледно се придржуваат исламистичките насилници. Тие користејќи сила и насилство имаат цел да ги...

Од Библијата до коронавирусот

Во пандемијата на коронавирусот не треба да имаш медицински факултет или друго медицинско образование за да бидеш доктор. Речиси сите релативно поразумни станавме доктори...

Желботека наместо стратегија

Националниот интерес е премногу лизгав концепт да се опише и пропише надворешната политика на оваа власт, па очекувано беше да се излизга на него....