4.8 C
Skopje
2.12.2021 - 14:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25079)

Истрага за малтретирањето на мигрантите

Хрватска Народниот правобранител на Европската Унија почна истрага за наводниот неуспех на Европската комисија да ги заштити правата на мигрантите и бегалците што се жалеа...

Враќање на Балканот „под своја капа“ и со заеднички сили

Политиката кон Балканот од новиот американски претседател ќе треба да се гледа во поширок контекст и со односите на Вашингтон кон Брисел, Москва и...

Предлогот за пензионирање на 64 години е пред пратениците

Измените и дополнувањата на Законот за работни односи, кои треба да овозможат задолжително пензионирање на 64 години и 15 години стаж, се во собраниска...

Дознаките од странство сѐ повеќе пристигнуваат по електронски пат

Поради карактерот и должината на ковид-кризата, иселениците и работниците на привремена работа во странство сѐ повеќе ги користат формалните канали за достава на средствата...

Поради страв од тероризмот шенгенот ќе станува тврдина

Мислејќи на неуспехот на Европската Унија за ревидирање на системот за давање азил, францускиот претседател Емануел Макрон се заложи за детална ревизија на шенген-зоната...

Политиките на Унијата загрозени со уцените на земјите-членки

Бугарското лицемерство очигледно не можат да го поднесат голем дел од европските принципиелни политичари, кои сè поотворено бараат да се укине принципот на едногласност...

Дневен информатор

Филипче: И натаму сметаме дека полициски час не е потребен Ситуацијата е критична во нашата земја. Очекуваме резултати од мерките што се спроведени, но нема...

Меридијани

Кабул - Новинарот на РСЕ, Илјас Даје, беше убиен вчера во авганистанската провинција Хелмад, откако експлодирала бомба поставена на неговиот автомобил. Омер Зак, портпарол...

Унијата набавува 300 милиони дози вакцини против ковид-19

Европската Унија ќе набави 300 милиони дози вакцини против коронавирусот, кои заеднички ги произведоа германскиот „Бионтек“ и американската лабораторија „Фајзер“, а претседателката на Европската...

Нова нуклеарка, најдолг подземен тунел, големи нереди поради прашањето за абортусот…

Како еден од поголемите но помалку воочени настани на европско тло за изминатиот период беше и ставањето во функција на новата нуклеарна централа во...