13.8 C
Skopje
22.10.2021 - 19:22

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25079)

НАСА на аукција продава фотографии од вселената

Американската вселенска агенција НАСА започна онлајн аукција преку која луѓето од целиот свет можат да купат фотографии што ја прикажуваат златната доба на истражување...

Мегзит е во англискиот речник и е официјален збор на...

Речникот „Колинс“ ги објавува зборовите што годинава цврсто се врежаа во британската лексика. Тој секоја година открива нови и зборови на годината, без оглед...

Како да спречите напад на паника

Дали ги знаете симптомите на паничниот напад, од кој страдаат голем број луѓе во светот? Забрзаното темпо на живот и изложеноста на стрес го...

Селин Дион во романтичната драма „Порака за тебе“

Селин Дион ќе се појави во новата романтична драма „Порака за тебе“, во која ќе соработува со Сем Хјуен и со Пријанка Чопра Џонас,...

„Квинс гамбит“ станува задолжителна серија

Во моментов важи за една од најдобрите нови серии што можат да се гледаат веднаш На крајот на октомври е објавена серијата „Квинс гамбит“, која...

Објавена антологијата „Игропис“

Од печат излезе антологијата „Игропис“ во издание на здружението за развој и едукација на културата и уметноста „Фуснота“. Приредувачка на книгата е Драгана Евтимова,...

Бибер проговори за самоубиствените мисли

Канадскиот пејач Џастин Бибер многу рано ги почувствува убавината и товарот на славата, а за своите ментални проблеми, за борбата за нивно надминување говори...

Девет најдобри филмови за човечката психа

Вистински задоволства за љубителите на мистерии, хорори и трилери, кои ве држат во страв и неизвесност до самиот крај. Ако сте љубител на истражувањата...

По цели седум децении творење Герхард Рихтер се повлекува од уметничката...

Говорејќи за витражите што ги направи за бенедиктински манастир во градот Толи, Германија, Герхард Рихтер, кој многумина го сметаат за најважниот жив уметник во...

Панорама / Англиски јазик за етничката меѓа

Приштина - Косовската влада одобри нови мерки во борбата против ширењето на коронавирусот, со што денеска по 19 часот ќе се воведе полициски час...