7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 22:37

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25078)

Ќе стигне ли помошта до сите компании што ја побаруваат?

Од Стопанската комора укажуваат на одредени проблематични сегменти во реализацијата на четвртиот пакет владини мерки за поддршка на стопанството, кои особено ги засегаат компаниите...

Како слабите страни на домашните ски-центри да станат силни

Освен општата констатација дека скијањето е еден од спортовите каде што има минимален контакт со други лица и оти тој се одвива исклучиво на...

Инвестирање во феминистичкиот мир

За време на пандемијата на ковид-19, јавниот живот во поголемиот дел од светот беше во голема мера запрен. За две милијарди лица што живеат...

Жените да се штитат, но не само на хартија

Поминаа 20 години откако Советот на безбедност на Обединетите нации (ООН) едногласно ја усвои резолуцијата за жени, мир и безбедност (Резолуција 1325), со што...

Новиот светски лидер ќе ги исправа кривите дрини на претходникот

Како светската јавност го коментира значењето на победата на Џо Бајден за остатокот од светот Америка доби нов лидер. Победата на Џо Бајден на американските...

Македонките рамноправни со Македонците уште пред 100 години

Архива: Што пишуваше американскиот весник „Сандеј морнинг“ (8 мај 1904 г.) Жените борци ги имало често низ историјата, но во ниедна понова војна жените немале...

Родовата еднаквост – вредност што мора да се чува и во...

Според мерењата на Евростат за 2019 година, жените држеле 32 отсто од местата во националните парламенти во ЕУ во текот на изминатата година. Но...

Лазаров на чело на идеалниот тим од квалификациите

РАКОМЕТ Европската ракометна федерација (ЕХФ) го прогласи македонскиот капитен Кирил Лазаров за најкорисен играч (МВП) на првите две кола во квалификациите за пласман на Европското...

Македонија денеска против водечката Хрватска

По дуелот со Хрватска, која еднаш настапила на ЕП во 1995 година, в сабота е средбата со Германија, која има 14 учества на ЕП...

Од дебито со меч со европски првак до меч за деби...

Македонската репрезентација одигра многу важни натпревари, но ниту еден со вакво резултатско значење како денешниот дуел со Грузија. Квалификациската приказна почна на 7 септември...