Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25077)

Дејвид Гета најдобар диџеј во светот

Дејвид Гета, еден од најголемите музичари и продуценти во историјата на електронската музика, е прогласен за најдобар диџеј во светот, од читателите на списанието...

Здрава храна

Јаткастите плодови изобилуваат со протеини Еден од најприродните и најздрави извори на протеини се јаткастите плодови. Една порција кикиритки содржи дури седум грама протеини, поради што...

Мајор и Чемп се новите миленици во Белата куќа

По четири години, милениците се враќаат во Белата куќа. Новите станари се два германски овчари на Бајден, Мајор и Чемп. По неколку дена неизвесност,...

„Битлси“ лани заработиле над 90 милиони долари

Децении по нејзиното распаѓање, членовите на групата „Битлси“ сè уште заработуваат многу пари. Компанијата формирана од преживеаните членови на легендарниот бенд остварила приход од...

Што ќе се случи со нас кога северот повторно ќе стане...

Звучи неверојатно, но половите на Земјата ги менувале местата на секои 200-300 илјади години. Меѓутоа, веќе околу 750.000 години немало промена, а експертите сметаат...

Најдобар сум во три нешта: работа, глупости и деца

Филмската легенда Ален Делон наполни 85 години Познатиот француски и светски глумец Ален Делон, еден од најголемите заводници на филмското платно, бунтовникот од париските улици,...

Тајните на стариот Египет

Занимливости Ехнатот - мистериозниот египетски фараон Ехнатот, познат и како Аменхотеп Четврти, е староегипетски фараон што владеел во 14 век пред нашата ера. Ехнатот владеел краток...

Панорама / „Исус. тоа сум јас!“

Софија - Во Бугарија е регистриран рекорден број починати за едно деноноќие со 106 лица. Завчера беа регистрирани 3.816 новозаболени со ковид-19, од 8.826...

Војните по национална и верска основа ги сотреа мешaните бракови

Во земјите од Западен Балкан преовладуваат еднонационалните бракови, а склучувањето мешани бракови по 1990 година е во постојано опаѓање Околу 40 отсто од граѓаните на...

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 39 нови стипендии за учебната 2020/2021

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ тринаесетта година по ред им доделува стипендии на студенти на Фармацевтскиот и Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од...