Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25076)

Домување

Најголемите извори на инфекции во домот Секој од нас има свој начин на чистење, но веројатно ретко или речиси никогаш не ги чистиме овие работи,...

„Мајкрософт“ го урна рекордот на онлајн состаноци дневно

Работата од дома и наставата во училиштата преку онлајн платформи за учење станаа секојдневие. Компанијата „Мајкрософт“ објави податоци засновани на анализа на трендовите на...

Италијанско село нуди грант за ново жителство

Едно село во волшебниот италијански регион Абруцо нуди возбудлива иницијатива, односно плаќа големи пари за секој што има желба да се пресели во селото...

Држави во кои нема регистрирано ниеден заболен

Првенствено се пацифичките островски држави, кои, пред сè, воведоа строги мерки за да спречат евентуално доаѓање на вирусот на нивна територија Иако звучи неверојатно во...

Дневен информатор

„Политико“: Бугарските силеџиски тактики се крајно несоодветни на ниво на ЕУ Дипломатите во ЕУ се фрустрирани од однесувањето на Бугарија, која кочи важна агенда со...

Без ПЦР-тест при премин на граница и солидарност за лекување на...

Трилатерален меморандум за соработка во услови на ковид-19 Граѓаните на Македонија, Србија и на Албанија ќе ги минуваат границите без ПЦР-тестови, a доколку граѓанин поради...

Википедија ги преименува Македонците во славомакедонци и северномакедонци

Аларм по кој веднаш и решително треба да се реагира Во последниов период може да се забележат промени во именувањето на Македонците на семрежната енциклопедија...

Каде е изворот на екстремизмот од позиции на исламски фундаментализам

Постоењето на т.н. радикални џамии, кои и како поим и предмет ги отворија безбедносните служби на Австрија, по извршените терористички акти, повторно стана актуелна...

Сите проекции за администрацијата на Бајден

Во период кога сѐ уште актуелниот претседател Доналд Трамп ја оспорува победата на демократскиот кандидат Џо Бајден, во медиумите се навестува дека новата администрација...

Нов водовод и фекална мрежа во Тафталиџе 1

КАРПОШ Во завршна фаза е изведбата на фекална и водоводна мрежа на улицата Варшавска во Тафталиџе 1, од кружниот тек на улицата Париска кон улицата...