Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25073)

Нивната космополитска уметничка сцена никогаш нема да биде иста

Обединетите Арапски Емирати во криза Правливата и песоклива авенија Алсеркал, истакнат уметнички кварт во Дубаи, остана пуста. На задниот влез во индустриската зона, чувар со...

Панорама

Приштина - Хашим Тачи поднесува оставка од функцијата претседател на Косово. Одлуката следува по соопштување на обвинението од Хаг. Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави...

Австриските затвори се легло на балканските џихадисти

Исламската држава со години регрутира џихадисти на Балканот, а жариштето е Санџак, во триаголникот Босна и Херцеговина, Србија и Косово, како и соседните земји,...

Веб-платформата за снабдувањето и цените на струјата покажа одлични резултати

За една година над 7.000 прегледи се регистрирани на првата веб-платформа switch.mk што ја објави Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги поддржана од...

Рамковните вработувања ја урнисаа реалната економија во Полошко

Регионалните разлики и најлошата позиција на Полошкиот Регион, како што велат експертите, меѓу другото, се должат и на пренасочувањето на младите во јавниот сектор,...

Онлајн од дома или со физичко присуство, што е поефикасно за...

Колку квалитетни услуги испорачува администрацијата за време на корона-кризата Целата државна и јавна администрација, општините и судовите, во согласност со принципот на работа и работниот...

Дневен информатор

МВР поднесе пријава за софтверот на ДИК, Дерковски вели сѐ било чисто Јавното обвинителство по пријава од организиран криминал на МВР поднесе пријава против претседателот...

Mеридијани

Виена - Австриската влада призна дека не успеала да го следи предупредувањето што го доби од Словачка минатото лето за лицето што го изврши...

Примирјето прекршено, нови воени судири во тек

Додека привремено се стопираа преговорите на првите дипломати на Азербејџан и Ерменија со меѓународни посредници во Женева, во обид да се постигне договор за...

Правна разврска за изборите како по ВАР-системот, за да се утврди...

Тесната трка за претседателското место во САД продолжи. На Џозеф Бајден му недостигаат само шест електорски гласа за Белата куќа, додека Трамп најави правна...