Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25072)

УЕФА бара промени во правилото за играње со рака

Обидот строго да се дефинира кога играњето со рака е прекршок резултира со многу нефер одлуки, со растечка фрустрација и непријатности. Духот на играта...

Технологија

Новиот робот на „Дизни“ трепка и имитира движења на лицето Кога ќе се надмине фактот дека во моментов не е покриен со кожа, роботот на...

Плаќаат над 60.000 евра за да се спојат со своите миленици

Сопствениците на кучиња и мачки плаќаат и над 60.000 евра за да ги вратат своите миленици. Австралиските семејства се принудни да платат за посебен...

Пловечки ветерници се иднината за производство на струја

Пловечката ветерница во португалските морски води веќе обезбедува доволно електрична енергија за напојување на 60.000 корисници, а германските инженери развија и тестираа „двоглава“ пловечка...

Најмалку 115 мршојадци годишно умираат од труење на Балканот

Македонското еколошко друштво, во соработка со уште седум организации од Европа, почна да го спроведува проектот „Балкан детокс лајф“, со кој ќе се издигнува...

Објавена збирка драми од Габриела Стојаноска Станоеска

Деновиве е објавена збирката драмски текстови „Драми (трудници/тајни)“ од писателката Габриела Стојаноска Станоеска, во која се обработуваат современи и секогаш актуелни теми. - Во драмите...

Со нетрпение очекувам да видам познати лица, дури и виртуелнo!

МАК ГРГИЧ, ГИТАРИСТ (СЛОВЕНИЈА/САД) Мак Гргич е ѕвезда на светската сцена: „Њујорк тајмс“ го нарекува надарен млад гитарист, а „Вашингтон пост“ вели дека е гитарист...

Гостува Франческо Тристано, еден од најкреативните пијанисти

Оркестарот на Филхармонијата, вечерва, во 20 часот, ќе одржи симфониски концерт насловен „Кругови“, на кој како солист ќе еден од најкреативните пијанисти - Франческо...

Во домовите на најкреативните луѓе во светот

Од „Реинбоу пентхаус“, станот на Зандра Рос, па до викендичката на Грејст Годингтон на Лонг Ајлед, што откриваат домовите на најкреативните луѓе во светот? Внатрешни...

Занаетчиите си ги затвораат дуќаните

Дека состојбите со занаетчиските дејности воопшто не се светли потврдуваат и од Занаетчиската комора, од каде што укажуваат дека наредниот период ќе биде уште...