Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25071)

Здрава храна

Блитвата содржи витамини за очите Лисјата од блитва, богати со витамини и минерали, се составен дел од менито за детоксикација, а корисни супи од овој...

Научниците направиле антибиотик од отров од оса

Американски и бразилски научници направиле токсичен протеин од отровот на азиска оса што убива бактерии отпорни на познатите антибиотици и со генетска модификација го...

Осмислен парк на физичка дистанца

Во време кога другите паркови се затворени, паркот наречен „Парк де ла дистанс“ или „Парк на далечина“ секогаш може да биде отворен. Крис Прехт,...

Годинава 10 милиони повеќе гладни од лани

Дури 690 милиони луѓе во светот се гладни, а разликата од минатата година е што бројката е зголемена за 10 милиони луѓе. Овој факт...

Лепа Брена има над 16, а Бреговиќ 20 милиони долари

Колкaво е богатството на познатите на Балканот Според податоците на добро познатата платформа „Селебрити нет ворт“, која редовно се ажурира, а сето тоа потврдено со...

Запотеки – еден од најстарите народи во Мезоамерика

Цивилизацијата на Запотеките постоела најмалку 2.500 години, а нивната престолнина Монте Албан е еден од првите големи градови во Мезоамерика. Постојат неколку легенди за...

Пандемијата го рашива текстилниот сектор

Последниот квартал од оваа година ќе биде одлучувачки за опстанокот на текстилната индустрија поради најавите за можно намалување на нарачките од странските партнери за...

Повик за кооперативност за актуелните проблеми

Македонски и бугарски интелектуалци со заедничко обраќање до двете држави Македонски и бугарски научници упатија заедничко писмо до премиерите на Северна Македонија и Бугарија, Зоран...

Дневен информатор

Брзите тестови бесплатни за граѓаните Брзите тестови во Здравствениот дом од вчера се бесплатни за граѓаните, информираат од Министерството за здравство. Оваа установа минатата недела...

Софија со умисла создава политичка криза во Македонија

Одредени индиции отвораат политичка верзија дека Бугарија, помеѓу другото, со блокадата на македонските евроинтеграции посакува да продуцира тешка политичка криза и во Македонија. Сепак,...