15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 4:56

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25070)

Домување

Пет бои што треба да се избегнуваат во спалната соба Според „Ридерс дајџест“, ова се петте бои што во никој случај не се препорачуваат за...

Пронајден гребен висок над 500 метри

За време на 3Д-мапирање на морското дно, австралиските научници откриле гребен широк 1,5 километар и висок повеќе од 500 метри, што го прави повисок...

Парализирана Британка создава слики со движење на очите

Уметницата Сара Езикиел од Лондон слика со движења на очите и има добиено меѓународно признание за нејзината работа. Езекиел не може да ги движи...

Најголемиот туристички саем виртуелно во Лондон

Најголемиот светски саем за патувања оваа година ќе се одржи во Лондон - виртуелно. Обнова, реконструкција и иновации се трите збора што можат најдобро...

Им помогнавме на десетина младинци, но сакаме повеќекратно да ја...

Здружение за помош на млади луѓе без родители „За тебе“ Има повеќе здруженија во земјава што се грижат за деца без родители, но здружението „За...

Бугарија се придружи во листата земји со „чиста мрежа“

Официјална Софија се договори со Вашингтон за безбедноста на безжичната мрежа 5Г, што треба да обезбеди во неа да не учествуваат никакви кинески компании Регионална...

Бизнисмените од регионот бараат „зелени линии“ за деловни патувања

Усогласени правила и протоколи, т.н. зелени линии, за патување на бизнисмените или на нивни претставници и вработени во земјите од Западен Балкан, заради непречено...

Германците пресметаа колку ќе ги чини карантинот, во Македонија тешко се...

Во согласност со пресметки на берлинскиот институт за економски истражувања (ДИВ), новите карантински мерки што во Германија стапија во сила од вчера, ќе ја...

Прибе: Киднапирање на државата од политичари или од некој економски...

Сметам дека процената на Прибе за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ до 2030 година е сосема реална. Во интерес на ЕУ е овој...

Кинеската економија создаде силен имунитет на коронавирусот

Во екот на пандемијата регистрирани интересни далекоисточни економски феномени Кинеската надворешна трговија екстремно брзо закрепнува и за време на пандемијата. Закрепнувањето во септември беше со...