Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25069)

Животни

Домашни растенија опасни за кучињата и мачките Домашните миленици, особено кучињата и мачките, можат да бидат исклучително чувствителни на некои домашни растенија, бидејќи тие можат...

Научници создадоа супербела боја како заменa за климите

Научниците создале нова супербела боја што рефлектира 95,5 проценти од сончевата светлина, така што останува поладна од околината и дење и ноќе. Тимот од универзитетот...

Украдено нацистичко оружје вредно 1,5 милион евра

Од два холандски музеја посветени на Втората светска војна се украдени ретки шлемови, оружје и униформи во вредност од над 1,5 милион евра. - Оружје...

Секој Македонец фрла по три килограми пластика годишно во Средоземно...

Вкупно 229.000 тони пластичен отпад годишно се доставува до Средоземно Море, што се 500 контејнери на ден Меѓународната унија за зачувување на природата објави нов...

Шон Конери ѝ беше пријател на Македонија!

Конери покажа зачудувачко познавање на состојбата со македонскиот стремеж кон евроатлантските интеграции и пречките за нивно реализирање. Ја спореди судбината на Македонија со судбината...

Сребрена палма за „Врба“ на Манчевски во Валенсија

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои престижната „сребрена палма“ на филмскиот фестивал во Валенсија, Шпанија. Жирито на 35-то издание на еден од најголемите...

Победниците на „Тремоло“ веќе имаат соло-кариера во светски рамки

Дарко Багески, уметнички директор на фестивалот за класична гитара Вие сте редовен соработник, гостин и член на жирито на меѓународниот гитарски фестивал и натпревар „Тремоло“,...

Панорама / Оние што зборуваат за полициски час треба да се...

Атина - Средства во висина од 1,5 милијарда евра за месец ноември, а 2,3 милијарди евра до крајот на годината се наменети за бизнисите...

Црногорскиот мандатар сака експертска влада

Црна гора Здравко Кривокапиќ, мандатарот за состав на новата црногорска влада, минатата недела порача дека не ги сака челниците на Демократски фронт во неговата влада...

Одливот на мозоци и корупцијата заедничка мака на Балканот

Граѓаните од регионот ги мачат истите работи. Невработеноста, корупцијата, лошото судство и здравство, како и стравот од иселување на квалификуваниот кадар се главните фактори...