7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 1:06

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25067)

Многу цивили загинаа или беа ранети годинава

Приближно 6.000 авганистански цивили загинаа или беа ранети во првите девет месеци од годинава, додека и натаму беснеат жестоките борби меѓу владините сили и...

Дали Флорида е клучната сојузна држава за американските избори?

Сојузната држава што предизвикува восхит кај републиканците, а важи за ноќна мора за демократите повторно претставува фронт, и како во 2016 година, таа може...

Волонтерите на Црвениот крст седум месеци им помагаат на ранливите граѓани

ОХРИД Мобилните тимови на Црвен крст - Охрид и на Општина Охрид непрекинато седум месеци се вклучени во напорите за ублажување на последиците од пандемијата...

Ќе се лекуваат и реинтегрираат маргинализирани лица

СТРУМИЦА Проектот „Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ преку Центарот за развој на југоисточниот плански регион, во партнерство со здружението за советување, лекување, реинтеграција и...

Пациентите бараат да се подобрат здравствените услуги што ги дава болницата

ПРИЛЕП Пациентите во Прилеп делумно се задоволни од услугите што ги добиваат во болницата. Како најголеми проблеми што ги истакнале на истражувањето што го правела...

Прислушувањето сѐ уште надвор од надзорот на цивилниот сектор

Советот за граѓански надзор врз безбедносните институции нефункционален две години Претставници на Советот за граѓански надзор врз безбедносните институции информираа дека и по речиси две...

Велосипедистите во сообраќајот – категорија на отстрел?

Според податоците на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, од 22 до 47 проценти од велосипедистите што биле дел од сообраќајки во...

Анексот е барање за дополнително стеснување на македонскиот интегритет и суверенитет

Како што наближува времето за одлука за преговарачката рамка на ЕУ за Македонија, односно самитот во рамките на Берлинскиот процес и седницата на Советот...

Спортски вести

ФОРМУЛА 1 Во Имола нема да има публика Италијанската влада забрани да присуствуваат гледачи на трката во Формула 1 за големата награда на Емилија Ромања (Италија),...

Димевски го наследува Тупурковски на функцијата претседател на МОК

Даниел Димевски е новиот претседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК) во следниот четиригодишен мандат. За Димевски гласаа 30 од 51 делегат на Собранието, двајца...