14.8 C
Skopje
20.10.2021 - 13:20

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25067)

Документарци што портретираат чист и одржлив живот

Во прилог се најдобрите документарци или серијали што нѐ учат како да живееме поедноставно а поисполнето, затоа што одржливиот начин на живот е најдобар...

Панорама / Ќе ги заобиколам формалните рамки и ќе почнам...

Белград - Србија завчера доби нова влада, која беше избрана од мнозинството пратеници по јавно изгласување. За новата влада, по вторпат на чело со...

Мас: Во ЕУ нема место за земјите што ги величаат...

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, oтворајќи ја меѓународната конференција преку интернет „Младите, миграцијата и демографскиот предизвик на Западен Балкан“, изјави дека договорот...

Воено неутралната Србија предничи со вооружувањето во регионов

Земјите од регионот во последната година вложуваат значителни средства за обновување на сопствените војски. Во трката за вооружување предничи Србија, откако вчера на аеродромот...

Ребалансот на буџетот е во рацете на пратениците

И додека стопанството со нетрпение го чека носењето на ребалансот на буџетот и ветената помош за исплата на платите, неговото изгласување најверојатно ќе заглави...

Економските односи меѓу Македонија и Бугарија засенети од бугарските политички ултиматуми

Бизнисмените стравуваат да не се исполитизира економската соработка и дека дневните политики сѐ повеќе ги загрозуваат и нагризуваат заемните економско-трговски односи и соработка, кои...

Кога се слават здравјето и просперитетот на семејството, протоколите се со...

Домашните слави и претстојните празници со поинаков обем, а со иста суштина Колку македонските православни верници оваа есен и зима, кога бројот на позитивни случаи...

Превенцијата е мајка на јавното здравје – кои се новите ковид-мерки?

Граѓаните од вчера задолжително треба да носат респираторна маска, хируршка маска за еднократна употреба, текстилна маска за повеќекратна употреба, свилена марама или шал, памучна...

Преку „Мој термин“ полесно и побрзо до поддршката од институциите

Право на надоместок за помош и нега од друго лице имаат лица со навршени 26 години возраст, со умерена, тешка или длабока интелектуална попреченост,...

Меридијани

Вашингтон - Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, денеска ќе престојува во Виетнам како дел од неговата турнеја низ Азија, соопшти виетнамската влада. Со...