5.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:39

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25067)

Медицински совет

Грешки при користењето средства за дезинфекција Од појавата на коронавирусот, стручњаците секојдневно советуваат да се користат средства за дезинфекција доколку не сте во можност да...

И најдлабоките делови на океанот се затоплуваат

Научниците од Националната океанска и атмосферска управа на САД (НОАА), благодарение на термометрите поставени во најдлабоките делови на јужниот Атлантски Океан, забележале просечно зголемување...

Античките Египќани ја имале првата зоолошка во светот

Археолозите во гробниците во Египет пронашле вистинска менажерија на најразновидни животни мумифицирани заедно со фараоните. Хиераконполис на старогрчки значи „јастребов град“, а денес се...

Како вашата библиотека да личи на вас?

Идеи за вистински читатели, не за снобови Времињата се менуваат, но постојат вредности што не им одолеваат на трендовите. Новите тенденции можат благо да ги...

Нови книги на професор Методи Чепреганов

Феномените на сонот и на стареењето Професорот Методи Чепреганов, доктор на медицински науки, познат невропсихијатар не само во Македонија, ја објави својата 49-та книга, со...

Европските „оскари“ ќе се доделуваат виртуелно

ЕФА по стапките на „еми“ Доделувањето на наградите на Европската филмска академија за 2020 година, популарно наречени европски „оскари“, се сели на интернет. Иако 33-то...

Ева Мендез најави дека е подготвена за филм

Актерката Ева Мендез не е појавена на големото платно од 2014 година, кога глумеше во филмот „Изгубената река“, режисерско деби на нејзиниот партнер Рајан...

Отворена ретроспектива на Решат Амети во „Даутпашиниот амам“

Ретроспективната изложба на академскиот сликар Решат Амети со наслов „30 години уметност“ е отворена во „Даутпашиниот амам“. Во почетокот на 90-тите години од минатиот...

Норвешката принцеза Марта Луиз снима реално шоу

Принцезата Марта Луиз од Норвешка може да додаде нова титула на својата листа со признанија: ТВ-реална ѕвезда. Марта (49) неодамна објави дека периодов снима...

Да најдете мурал на Бенкси на вашата куќа е лотарија!

Кога уличната уметност станува вистинска уметност Дали е вистина дека само парите се она што ги претвора некои од неимпресивните улични ликовни дела во возвишена...