Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25063)

Кој врши контрола на исправноста на средствата за дезинфекција?

Во Македонија нема податоци дали некоја институција или надлежен орган вршат контроли на средствата за дезинфекција, кои се задолжително поставени на влезот во продавници,...

Системски проблем што бара темелни и брзи промени

По укажувањето на стопанските комори дека долгот на државата преку неплатени сметки на разни јавни институции и претпријатија достигнува 300 милиони евра, експертите посочуваат...

Пресечен меѓународен транспорт на дрога, пронајдени 100 килограми хашиш

Во текот на завчерашниот ден, Одделот за криминалистичка полиција - Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во заедничка акција со...

Нови ковид-рекорди за нови рестриктивни мерки

Минатата недела во Европа се евидентирани осум милиони случаи и 256.000 починати лица. Процентот на новозаболени пациенти и пополнетоста на болниците, но и смртноста,...

Трепкачите не трепкаат и кога треба да трепкаат

Сѐ почесто возачите не ги употребуваат трепкачите. Сметаат дека нема потреба да им сигнализираат на возилата зад нив каде ќе вртат. Иако таквото однесување...

Потклекнувањето на македонската дијаспора не е опција

Забележлив беше ангажманот на македонската дијаспора во спорот со Грција, но овој пат, во случајот со бугарското проблематизирање на пристапувањето на Македонија во ЕУ,...

Турнирот во Виена најсилен досега од серијата АТП 500?

ТЕНИС Настапуваат шест од првите десет тенисери на овој турнир од серијата АТП 500. Мислам дека оваа, ако не е најтешката ждрепка на сите времиња...

Харт победи на Џиро во досега невидена грантур-трка

Првпат на една грантур-трка двајца возачи имаа исто време пред последната етапа, по што Харт, кој настапот го почна како еден од помошниците на...

Ливерпул игра со „еден од најинтересните тимови“

Клоп неодамна изјави дека Митјиланд „со години е еден од најинтересните тимови“, кога станува збор за некои работи што им се заеднички на двата...

Пет книги за деца од најтиражниот кинески писател Шен Шиси

Наскоро во издание на „Македоника литера“ Издавачката куќа „Македоника литера“ од Скопје наскоро ќе објави серија од пет книги за деца и млади од Шен...