Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25062)

Животни

Децата што растат со куче се попозитивни Нова студија докажува дека поврзаноста и играта на децата со кучињата позитивно влијаат и на подоцнежниот емоционален и...

Во книжарница во Тајван посетителите купуваат во мрак

Нешто сосема невообичаено им обезбеди на своите клиенти уникатна книжарница во Тајван, каде што посетителите купуваат исклучиво во мрак. „Вугуан букс“ се наоѓа во уметничкиот...

Првото издание на „Хари Потер“ достигна 60.000 фунти на аукција

Ретката копија на „Хари Потер и каменот на мудроста“ беше проценета на 30.000 фунти. Книгата, една од само 500-те испечатени изданија со тврда корица,...

Шек Вес, Хани Дижон и Соломун на 20-годишнината на „Егзит“

Своите настапи на големата прослава на 20-годишнината на фестивалот „Егзит“ ги потврдија некои од клучните актери на светската електронска и трап-сцена, од кои премиерно...

Вендерс и Бењини – проект што соединува филм, музика и поезија

Со музика од Бранислав Николов и Гоце Јованоски, поезија од Дејан Трајкоски и сцени од филмови на Вим Вендерс и Роберто Бењини, денеска, во...

Хуманитарна вечер за Тоше во Благоевград

Во градот Благоевград, во соседна Бугарија, во петокот во кафулето „Икс-бар“, по 13-ти пат се одржа хуманитарна вечер посветена на најголемата македонска музичка ѕвезда...

Кинотеката ќе го одбележи Светскиот ден на аудиовизуелното наследство

Кинотеката на Македонија утре со неколку настани ќе го одбележи 27 Октомври, Светскиот ден на аудиовизуелното наследство. Кинотеката ќе ги отвори своите работни простории...

Фотографката Диана Лосон добитничка на наградата „Хуго Бос“

Повеќе од 20 години, „Хуго Бос“ во соработка со музејот и фондација „Соломон Р. Гугенхајм“ им оддава чест на современите уметници чии дела имаат...

„Слово“ ја продолжува едицијата „100 словенски романи“

Досега, во рамките на овој проект, се објавени петнаесет романи од словенските земји во Македонија, а во исто време десетина македонски романи се објавени...

Панорама

Загреб - Претседателот на лекарската комора на Хрватска, Крешимир Луетиќ, изјави дека ситуацијата со ковид-19 во земјата е сериозна и дека државата ќе почне...