Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25061)

Новата спортска сала за учениците ќе биде готова до Нова година

КИЧЕВО Новата спортска сала што почна да се гради во дворот на училиштето „Фаик Коница“ во селото Грешница кон средината на јуни, напредува со планираната...

Како битката со вирусот се судри со човековите слободи

Во својот последен извештај „Фридом хаус“ констатира дека „владите низ светот ја користат пандемијата на ковид-19 како покритие за проширување на контролата преку интернет...

Осумте живописни бои на Интерпол-потерниците од кои им се темни на...

Постојат осум видови потерници, од кои седум се означени со одредена боја во зависност од целта за која се издаваат. Па, така, постојат црвена,...

Тајната на фотографијата од скопскиот кеј

Скопски легенди Постои една фотографија направена на скопскиот кеј пред земјотресот, која на извонреден начин го слика тогашно старо Скопје. Ми ја подари еден пријател,...

Широк општествен фронт за националните прашања пред ЕУ

Во текот на целиот период, откако на политичката сцена доминира темата на македонско-бугарските односи, забележливо е дека официјална Софија прави сѐ за создавање што...

Инфантино: Како претседател на ФИФА, јас сум заинтересиран за клупското СП,...

Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино, изјави дека не е заинтересиран за европска суперлига по извештаите дека некои елитни клубови разговараат за...

Првата лига ќе почне на 31 октомври

КФМ објави и дека таа секојдневно ќе ја следи состојбата во државата од здравствен аспект и, во консултации со Комисијата за заразни болести и...

Македонија сега е 65-та во светот, Малта скокна најмногу места

ФУДБАЛ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА ЗА ОКТОМВРИ Македонската репрезентација го забележа највисокиот пласман годинава на ранг-листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА), откако се најде на...

По повеќе од една деценија, повторно трка во Португалија

ФОРМУЛА 1 По повеќе од една деценија, в недела љубителите на Формула 1 во Португалија повторно ќе имаат можност да следат трка. На патеката Алгарве,...

Владеењето на правото услов за европските пари

Мнозинството Европејци сметаат дека европски пари би требало да добијат само земји што ги почитуваат владеењето на правото и демократските принципи ИСПИТУВАЊЕ НА ЈАВНОТО МИСЛЕЊЕ Над...