Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25061)

Инвеститорите сакаат да градат без да ја погледнат подземната инсталација

Според надлежните од јавното претпријатие „Водовод и канализација“, цевководите што минуваат низ приватните дворови се состојба на која исклучително мора да се внимава. Ископувањето...

Медицински совет

Студената вода ја забавува појавата на деменција Неодамнешното истражување на универзитетот „Кембриџ“ покажа дека студената вода може да ја забави појавата на деменција, па дури...

Наскоро албум со необјавени дела на Енио Мориконе

Енио Мориконе, големиот автор на филмска музика, остави зад себе многу дела, награди и вечни композиции. Сепак, останале многу напишани партитури што не ја здогледале...

Племето Сури сѐ уште ги одржува своите болни ритуали

Ставање чинии во долната усна, правење лузни на телото и сурово борење со стапови - тоа се ритуали што далечното племе Сури со години...

Интервју со Стојан Вујиќ, режисер на „Стела“ Шарпланинката Стела уште...

Шарпланинката Стела, главната „актерка“ во македонскиот долгометражен детски семеен филм „Стела“, никого не остави рамнодушен. Талентот, соработката со актерите, приспособувањето на кастинзите, шармот, позитивата...

Филмот „И(с)згубени“ на фестивалот „Сохо“ во Њујорк

Откако беше прикажан на филмски фестивали во Ирска, Јапонија, Англија и Аризона, краткиот филм на охриѓанецот Антонио Вељаноски, млад режисер што живее и работи...

Шонда Рајмс работи на нова ветувачка серија

Името Шонда Рајмс е веќе познато на телевизиските екрани. „Вовед во анатомија“, „Скандал“, „Приватна пракса“, „Како да се извлечеш со убиство“ се популарни серија...

Џим Кери и Алек Болдвин како Бајден и Трамп

Холивудските ѕвезди Алек Болдвин и Џим Кери се појавија во новиот скеч на шоуто „Во живо во сабота навечер“ на телевизијата СНЛ, во кој...

„Златна пчела“ во Москва за плакат на Лазе Трипков

Визуелниот уметник Лазе Трипков е добитник на наградата „златна пчела“ за неговиот плакат „Баухаус 100“ во Москва, Русија. Станува збор за голема интернационална кампања...

Вил Смит го глуми таткото на сестрите Вилијамс

Со продолжување на продукциите во Холивуд, двократниот кандидат за „оскар“ Вил Смит (52) облече тениски тренирки за да го портретира таткото на двете спортски...