19.8 C
Skopje
21.6.2021 - 0:15

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25060)

Роби Вилијамс објави божиќна песна за ковид-19

Новата песна на 46-годишниот пејач и текстописец Роби Вилијамс, насловена „Can’t Stop Christmas“, се однесува на пандемијата на коронавирусот оваа година. Во текстот на песната,...

Технологија

Шведска забрани употреба на опрема од „Хуавеј“ и од ЗТЕ за 5Г Шведска им забрани на кинеските телекомуникациски компании „Хуавеј“ и ЗТЕ да учествуваат во...

Мистериозни хакери „Робин Худ“ донираат во добротворни цели

Анонимна хакерска група донира украдени пари од компании во добротворни организации, што се чини како многу необичен потег кога станува збор за компјутерски криминал,...

Лекување дијабетес без лекови и игли

Научниците на чекор до револуционерна терапија Третманот за дијабетес тип 2 би можел да биде без лекови и игли за инсулин. Научниците се на чекор...

Промоција на „Деца во длабоко“ на музичарот Давид Ангелевски

Во мултимедијалниот простор „Кафе и филм Котур“, денеска, во 17 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Деца во длабоко“ од Давид Ангелевски. Авторот...

Џон Сноу се смета за татко на модерната епидемиологија

Иако е истоименик со измислениот лик од серијата „Игра на тронови“, кој ѝ е многу попознат на пошироката јавност, англискиот лекар Џон Сноу даде...

„Синот-риба“ на Прокопиев излезе во белградска „Геопоетика“

Збирката раскази „Синот-риба“ од современиот македонски писател Александар Прокопиев деновиве се појави во издание на престижната белградска издавачка куќа „Геопоетика“, чиј основач и сопственик...

Мартин Иванов, монтажер на „Налепница“ Најсилен адут на филмот се искреноста...

„Налепница“ е апсурдно патување низ дисфункционалниот административно-полициски систем застанат под мантрата „кадија те тужи - кадија ти суди“, вели Иванов „Налепница“, кратката црна комедија снимена...

Спирален витраж за покривот на Богородичната црква

И покрај тоа што францускиот претседател Емануел Макрон вети дека омилената катедрала на Париз ќе биде вратена во првобитната состојба од пред пожарот што...

Панорама / Нова влада, ама и нови избори

Приштина - Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, тврди дека нема да има Заедница на српски општини (ЗСО) со извршни овластувања, дека прашањето повеќе не...