Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25059)

Како поголемиот дел од светот ја занемари можеби клучната варијабла на...

Во текот на последните девет месеци се слушнаа многу објаснувања за овие различни епидемиски варијабли - време, стара популација, витамин Д, претходен имунитет, имунитет...

Словачка планира тринаесет милиони тестирања одеднаш

Словачка набавила 13 милиони брзи тестови и планира со нив да ги тестира сите жители во земјата постари од десет години. Според словачкиот премиер...

Mеридијани

Отава - Границата меѓу Канада и САД ќе остане затворена до 21 ноември за патувања што не се многу потребни, за да се спречи...

Дали Париз ќе ја предводи Европа во справувањето со...

Додека Франција презема засилени мерки против лица осомничени за верски екстремизам, повеќе европски земји засега сѐ уште немаат јасна визија ниту план како да...

Неверојатни совпаѓања на случувањата со хонгконшкиот грип во Македонија од 1968...

Во архивата на весникот има текстови за хонгконшкиот грип што во земјава пристигнал есента и зимата 1969 година, бидејќи, за разлика од денес, кога...

Електронските уреди почнуваат да ни го контролираат животот

Интернетот и технологијата може да предизвикаат зависност. Проблемот настанува кога електронските уреди почнуваат да го контролираат секојдневниот живот. Светските психолози сериозно ја разгледуваат можноста...

Спортски вести

Баерн против Атлетико ја почнува одбраната на титулата Со вечерашните осум меча во групите А, Б, Ц и Д ќе биде комплетирано првото коло во...

Маркети: Играњето по еден нокаут-меч фаворизира неизвесност и емоции

Добро правило е никогаш да не се исклучува нешто што се покажува како вредно или има потенцијал. Околностите го направија овој формат задолжителен, но...

Човечко хаику

Пет ноќи празен домот остарел цела една година. - Ме касна оса. - Кога? – Вчера. – Те боли? - Кога ќе ми текне. Сред голем град, бавча. Жубори фонтана. Ана пие...

Лигата на шампионите ќе се прошири на 36 тима од...

Според информациите, постојат два модела за 36 екипи и секој вклучува 10 натпревари во групата. Едниот модел е тимовите да бидат поделени во шест...