Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25059)

Здрава храна

Трикови за полесно да преминете на здрава храна На многу луѓе им е тешко да преминат на поздрави варијанти на храна што ја сакаат, како...

Големиот Гребен во Австралија изгубил 50 отсто од коралите

Големиот Корален Гребен во Австралија изгубил околу 50 проценти од коралите во последните три децении поради зголемувањето на температурата на морето, покажало истражувањето на...

Си-ен-ен ја избра баклавата меѓу 50 најдобри десерти

Американската телевизиска куќа Си-ен-ен избра 50 слатки деликатеси за кои смета дека се најдобри на светот. На листата е еден омилен балкански десерт -...

Дваесет тајни што ги открива говорот на телото

Макс Егерт, автор на книгата „Брилијантен говор на телото: Оставете впечаток, убедете и бидете успешни со помош на говорот на телото“, составил список со...

Стејкејшн е глобален тренд во корона-добата

Стејкејшн е одмор поминат во матичната земја, ден поминат дома или на еднодневно патување до локалните атракции Поминаа шест месеци откако целиот свет се затвори....

Занимливости

Ѕидот на плачот Ѕидот на плачот е единствената структура што е зачувана од т.н. Втор храм на Соломон во Ерусалим. Споменатиот храм е изграден од...

Панорама / Нада Секулиќ: Гадафи ме викаше ќерката на Либија

Љубљана - Словенечката влада не се откажува од предлогот да ангажира војска на границата со Хрватска, а доколку помине владиниот предлог за измена на...

Белград и Приштина договорија нацрт-спогодба за исчезнатите лица

Ибрахим Маколи, претставник за прашањето за исчезнатите лица на косовскиот преговарачки тим, кој учествува во дијалогот со Србија што под покровителство на ЕУ се...

Интернет-пандемија на Балканот

Според извештајот на „Дигитал глобал“, организација што се занимава со мониторирање на користењето интернет и социјални мрежи, земјите од регионот бележат најголем пораст во...

Кој пат да го фати пензискиот систем?

Економските аналитичари меѓусебно влегоа во клинч со своите размислувања во однос на идејата од Владата за откуп на стажот. Дел од нив смета дека...