16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 13:47

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25058)

„Бајки од Македонија за цела година“ меѓу 200 најдобри во светот

На престижната листа „Вајт рејвенс 2020“ за најуспешни книги за деца Илустрираната книга „Бајки од Македонија за цела година“ е вброена на престижната листа „Вајт...

Драгана Јовановска победи на јубилејните „Ѕвездички“

Заврши уште едно издание на детскиот фестивал „Ѕвездички“, 20-то по ред, кое донесе нови фестивалски хитови, кои ги исполнија 17 учесници. Најуспешна беше 13-годишната...

Македонска пошта го избра најубавото писмо напишано од ученик

И оваа година „Поштата на Северна Македонија“ во соработка со Сојузот за грижи и воспитување на децата на Македонија, а по иницијатива од Светскиот поштенски...

Светот околу нас сега го гледаме само низ прозорското стакло

Се радувам на дружење со моите другари и другарки, на сладолед во лето, на скијање во зима, на возење велосипед во пролет и... на...

Хероите од нашето маало

Наметнувањето на онлајн наставата создаде своевидни херои на денешницата, кои самоиницијативно почнаа да наоѓаат начини да им помогнат на најзагрозените категории граѓани. Еден од...

Каде се правата на малцинството „талент“?

Пред три седмици имав колумна што предизвикала лавина невкусни реакции по социјалните мрежи. Не ги следам тие реакции, ама ми кажаа дека се покренале...

Критичната точка во кризата

Време е да се слушнат мислењата на 30-те компании што најдобро се справуваат со кризата Го живееме веќе осмиот месец во овие вонредни околности. Состојба...