7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 7:34

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25058)

Љубовта се покажува со односот кон саканото суштество

Етика за млади Две основни сили на човекот се мислата и делото. Во етиката овие две сили се неразделно сплотени. Првото се нештата што се случуваат...

Избрани најдобрите просветни работници за учебната 2019/2020 година

Наставниците Штефица Ујчиќ од гимназијата „Гоце Делчев“ - Куманово, Добри Јовевски од ОУ „Илинден“ од Крива Паланка, Марјан Радевски, професор по географија во „Ванчо...

Во новата сезона на ЛШ четири дебитанти, нови дуели Роналдо –...

ФУДБАЛ Со вечерашните осум натпревари од првото коло во групите Е, Ф, Г и Х почнува новата сезона во најквалитетното клупско фудбалско натпреварување во Европа,...

Двоен триумф на Лајтхајм

Српскиот велемајстор победи на турнирите со забрзано и со брзо темпо на игра, а на јуниорскиот турнир славеше Леонид Петрески, победувајќи ги сите противници СКОПЈЕ...

ВАР е во криза, решението можеби го има американската НФЛ?

Потешкиот дел е да се открие што и како да се менува. Укинувањето на ВАР не е одговорот. Решението е да се смисли поинаков...

Во Македонија има 50 езера

Дали сте знаеле Во Македонија постојат 50 поголеми или помали езера: Охридско, Преспанско и Дојранско Езеро, глацијални езера на Попова Шапка (19 постојани и 8...

Есен во шумата

Од творештвото на писателот Киро Донев Штом ќе пукне зората - „чук-чук“ се слуша во гората. На стеблото од старата бука - клукајдрвецот везден чука! Со острото клунче без...

Тарабокија: Имаме доволно голем мотив и желба за квалитетен натпревар

Една од нашите главни задачи во денешниот меч ќе биде да го запреме „моторот“ на екипата, холандскиот централен бек Лук Стеинс, а и дисциплината...

Јатки на мудроста

Умни стихови на писателот Стојан Тарапуза Денеска во „Колибри“ ќе можете да ја читате новата рубрика „Јатки на мудроста“, умните мисли на познатиот македонски писател...

Наставничка од Струмица ја преуреди училницата во забавно катче

И во услови на пандемија на коронавирус Наставничката Билјана Гунова од основното училиште „Никола Вапцаров“ во Струмица има одлична идеја како децата да уживаат повторно...