7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 9:01

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25058)

Што е попис на населението

За „Нова Македонија“м-р Дончо Герасимовски Темата за попис на населението, домаќинствата и становите е присутна и доста актуелна особено по прекинатиот, незавршен и поништен попис...

Меридијани

Берлин - Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални вели дека Кремљ прави сѐ што е во негова моќ да го спречи неговото враќање во Русија,...

Каде сè во светот се користи 5Г-технологијата

Според извештајот на ГСА, 5Г-технологијата веќе влегува на голема врата, со тоа што 38 земји веќе од август имаат воведено 5Г-мрежа, а многу други...

Како Турција ја милитализира својата надворешна политика

Западните познавачи на состојбите предупредуваат дека зголеменото користење на воената моќ во остварувањето на своите цели ја втурнува Анкара во конфликти што се на...

Царовска ги посети учениците во „Панајот Гиновски“

БУТЕЛ Министерката за образование и наука Мила Царовска ги посети првачињата од основното училиште „Панајот Гиновски“ во Општина Бутел. Тие заеднички читаа сликовници од програмата...

Нов едукативен детски екопарк

БИТОЛА Мини-училници на отворено, направи за балансирање, дрвени греди за рамнотежа, едукација преку игра, учење бројки и букви, математички операции, забава и рекреација... Ова се...

Економскиот факултет 60 години произведува успешни генерации

ПРИЛЕП Економскиот факултет во Прилеп одбележува значаен јубилеј, 60 години од неговото основање. Шестдецениското успешно функционирање на Факултетот претставува потврда за неговиот институционален капацитет да...

Може ли да се прекине со политизацијата на пописот и неговото...

Оние што сѐ уште имаат некакви забелешки или, уште полошо, прават политикантски калкулации и опструкции на даденото зелено светло за одржување на пописот, треба...

Дали родителите (не)свесно ги ставаат во опасност своите деца

Во согласност со законот, казнените одредби за вакви прекршоци предвидуваат глоби во износ од 50 евра во денарска противвредност, но во евиденциите на Секторот...

Што натежна на македонската вага – придобивките или отстапките

Вчера, на 19 октомври, се навршија две години од отворањето на собраниската процедура за имплементација на Преспанскиот договор во македонскиот устав. Дваесетина дена претходно...