5.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:56

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25058)

Домување

Прочистете го воздухот во вашиот дом со растенија Следува постуден период од годината или, со други зборови, неколку месеци кога поголемиот дел од времето го...

Дали се појавуваат нови континенти?

Процеси слични на оние пред три милијарди години се случуваат во јужниот дел на Индиски Океан. Земјината кора е подвижна, а плочите се придвижуваат...

Една четвртина од произведената храна никогаш не се јаде

На климатските промени и концентрацијата на гасови со ефект на стаклена градина во атмосферата значајно влијае прехранбената индустрија. Тоа придонесува за зголемување на емисијата...

Некои се претерано загрижени, други ја игнорираат пандемијата

Пандемијата на коронавирусот сосема сигурно кај секого од нас предизвика некаква грижа и тегобност. Каква било закана за здравјето претставува стрес, а начинот на...

Панорама / Д-р Бранимир Несторовиќ: Короната им здодеа и на господ...

Атина - Грчкиот министер за одбрана, Никос Панагиотопулос, соопшти дека задолжителниот воен рок наскоро ќе биде продолжен од 9 на 12 месеци. Како што...

Долга „свршувачка“ за која на повидок нема датум за скорешна „свадба“

Со години ЕУ се занимава со деликатната и комплексна практика „напред-назад“ во однос на интегрирањето на регионот на Западен Балкан. Токму Унијата калкулира дека...

Американската амбасадорка Кејт Брнз во работна посета на „Алкалоид“

Амбасадорката Брнз особено се интересираше за предизвиците со кои се соочува компанијата при регрутацијата на нови кадри, нивната обученост, способности и вештини што е...

Пендаровски: Aргументите и вистината се на наша страна и од нив...

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, што се одржува во чест на...

Како поголемиот дел од светот ја занемари можеби клучната варијабла на...

Во текот на последните девет месеци се слушнаа многу објаснувања за овие различни епидемиски варијабли - време, стара популација, витамин Д, претходен имунитет, имунитет...

Може ли ковид-19 да предизвика долгорочни или трајни последици по организмот...

Судејќи по многубројните констатации и јавните изјави во медиумите од оние лица што ја добиле битката со болеста, и кај нас излекуваните од вирусот...