24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 1:20

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25057)

Горда мајка и баба и плодна авторка

Драги читатели, денеска во нашата редовна рубрика во која ги претставуваме македонските автори што творат за деца ви ја пишуваме за писателката Славјанка Љуткова....

Животни

Раси на кучиња што најдобро се согласуваат со мачките Најдобра споредба кога сакате да го истакнете несогласувањето помеѓу две лица е изреката „се согласуваат како...

Направен вештачки вирус што уништува тумори

Научници во лабораториски услови тестирале лек што дејствува како вештачки вирус што уништува тумори. Лекот наречен БO-112 го имитира РНК-вирусот и ги инфицира клетките...

Најдолгиот висечки пешачки мост во светот во 2021-та

На шеесетина километри од Порто, во португалскиот град Арука, наскоро ќе се отвори најдолгиот мост за пешаци во светот. Долг е 516 метри, поради...

Нацистите користеле дрога за да го покорат светот

Бестселерот „Тотален занес“ на Норман Олер открива Во бестселерот „Тотален занес“, авторот Норман Олер ја изнесува тезата дека многумина во нацистичкиот режим редовно користеле дрога,...

Добра музика не прават само белите момци што свират рок

Годинешниот избор на списанието „Ролинг стоун“ несомнено беше под влијание на движењата „И јас исто така“ и „Црните животи се важни“ Меѓу најпознатите и најдискутирани...

Претставата „Кожурец“ во МКЦ

На 20 и 21 октомври, со почеток од 21 часот, во МКЦ ќе се одржат втората и третата изведба на претставата „Кожурец“, во продукција...

„Момент во денот“ на Дијана Петкова

Прв енсо-хаику дневник кај нас Во домот на културата „Кочо Рацин“, вечерва, со почеток во 19 часот, со отворање самостојна изложба и со промовирање книга...

Нуклеарен бункер во Шкотска е музеј на годината

Со бетонски sидови со дебелина од 60 см и врати отпорни на бомби, грдиот нуклеарен бункер во северозападна Шкотска требаше да биде место за...

Панорама

Загреб - Хрватскиот премиер и претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, добил плик со бел прав, во кој имало и порака со закана за смрт,...