2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 2:17

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25055)

Функционалноста на институциите под опсада од короната?!

Токму функционалноста на институциите беше главен мотив за одржување на предвремените парламентарни избори во екот на здравствената криза летоска. Реструктурирањето на институциите во функционални...

За да се одржи Австралија опен, неопходно е да може да...

ТЕНИС - КРЕГ ТАЈЛИ, ДИРЕКТОР НА ГРАНСЛЕМ-ТУРНИРОТ ВО МЕЛБУРН Австралија опен ќе се одржи во јануари само ако може да се постигне договор со локалните...

Барселона е уште поефикасна од лани

Шпанскиот првак по првите четири кола има просек од 38 погодока по меч, а Барселона постигна најмногу голови и во минатата сезона на ЛШ...

Викендов шаховски фестивал

„Скопје опен шаховски фестивал“, кој ќе се состои од три турнира, ќе се одржи викендов во Скопје (х. „Континентал“), и тоа утре (11 ч.)...

Премиерлигашите се против „големата слика“

Клубовите најавија дека ќе работат заедно на нов стратегиски план за финансирање на англискиот фудбал ФУДБАЛ Клубовите од англиската Премиер-лига „едногласно“ ги отфрлија предлозите на Ливерпул...

Ангеловски: Ги оствариме целите, сега со сите мисли кон новиот дуел...

Македонија повторно ремизира со Грузија, 1-1, во 4-то коло на второто издание на Лигата на нации, лига Ц. На 12 ноември, пак, Македонија ќе...

Не испуштајте ниедна буква од извештајот на ЕК за Македонија!

Неодамнешниот извештај на ЕК покажа дека Македонија забележала „умерен напредок“, но со годините стагнација и назадување на оваа земја ѝ е потребен турбонапредок за...

Не пропаѓа Македонија од бугарското вето

Низа неофицијални информации, изјави, гласини и шпекулации истекуваат деновиве околу позицијата на бугарската влада и можната блокада за почеток на преговорите на Македонија со...

„Андерграундот“ како метафора прераснува во моќно средство за политички отпор

Кога имате стерилен одговор на политиката кон промените во македонското општество денес, апатична и дезориентирана јавност, очекувајте дека „подземниот“ политички отпор ќе расте и...