10.8 C
Skopje
18.10.2021 - 1:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25055)

„Социјалната дилема“ не остава простор за дилема и за решение

Филмот е речиси сосема еднодимензионален и воопшто не се обидува да направи хипотетичка споредба со тоа како би изгледало општеството денес доколку социјалните мрежи...

Хамбург има магија на која не е имун ниеден музичар

Арда Мустафаоглу, пијанист Арда Мустафаоглу (18) од оваа есен е студент на прва година на Факултетот за музичка уметност во Хамбург, Германија, во класата на...

Панорама

Белград - Рускиот претседател Владимир Путин ја откажал најавената посета на Србија, јавуваат српскиот портал Нова и весникот „Данас“. Како што наведуваат изворите на...

Што значат последните турски тестови на рускиот „С-400“

Турската војска на почетокот на октомври на северот од земјата почна со ново теренско тестирање на своите системи за воздушна одбрана „С-400“, купени од...

Пандемијата го зголеми бројот на енергетски загрозени граѓани

Од евиденцијата на Министерството за труд и социјална политика се потврдува дека годинава бројот на енергетски загрозени граѓани во земјава значително е зголемен. Па,...

Корона-кризата додава потемна „нијанса на сива“ во економијата

Кризата од ковид-19 дополнително ги зголемува ризиците од пораст на сивата економија и последиците од кризата врз претпријатијата и лицата што се во сивата економија,...

Обраќање до верниот македонски народ по повод признавањето на Македонската православна...

Видување на состојбите поврзани со Македонската православна црква-Охридска архиепископија Возљубени мои духовни чеда, будно ја следам состојбата со нашата Света Црква, сите случувања, натписи и...

Духовните вредности на Бигорскиот манастир закитени со Орден за заслуги

Илјада години живот на бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“ не е само сведоштво на монашката светлина туку е континуитет на црковниот живот во Македонија,...

Како поголемиот дел од светот ја занемари можеби клучната варијабла на...

Во текот на последните девет месеци се слушнаа многу објаснувања за овие различни епидемиски варијабли - време, стара популација, витамин Д, претходен имунитет, имунитет...

Технички пречки, но и бојкот за наставата на далечина

Од Државниот просветен инспекторат велат дека се регистрирани случаи да се има ИТ-опрема, но таа да не се користи. Но има и училишта во...