Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25055)

Медицински совет

Витаминот Д како тајно оружје против ковид-19 Британските научници претставија две истражувања што ја покажуваат директната поврзаност меѓу падот на имунитетот поради коронавирусот и недостигот...

„Фејсбук“ ќе забрани реклами за антивакцинација

„Фејсбук“ одлучи да забрани објавување реклами што ги обесхрабруваат корисниците на оваа социјална мрежа да се вакцинираат. Од технолошкиот гигант ја објаснија нивната одлука. -...

Сѐ повеќе луѓе се раѓаат без умници

БРЗА ЕВОЛУЦИЈА Сѐ повеќе луѓе денес се раѓаат без умници и сѐ повеќе луѓе имаат артерија во подлактицата, која порано ја имале само неколкумина. Една...

Вo Скопје се снима краткиот игран филм „Зајко“

Деновиве на неколку локации во Скопје се снима краткиот игран филм со работен наслов „Зајко“, кој е во македонско-хрватска копродукција, а во режија на...

Крушевчани ќе ги пречекаат маратонците со црвени рози

Во спомен на Тоше Проески Пред 13 години на овој ден засекогаш нѐ напушти нашата најголема музичка ѕвезда и голем хуманитарец Тоше Проески. Неговото срце...

Никол Кидман и Хју Грант како мистериозен брачен пар во „Слом“

Продуцентот на популарната серија „Големи мали лаги“, Дејвид Е Кели, подготви нов телевизиски проект со Никол Кидман и со Хју Грант во главните улоги....

Отворена е новата поставка на „Скопје, одново“

Посетителите на Музејот на современата уметност ќе може да ја посетат втората поставка на изложбата „Скопје одново“, која во фокус го става процесот на...

Гал Гадот е новата Клеопатра

Режисерката на „Вондер воман“, Пети Џенкинс, и актерката Гал Гадот подготвуваат нов филм „Клеопатра“. Гал Гадот ќе ја глуми легендарната египетска кралица во „Клеопатра“,...

Сандра Булок и Рајан Рејнолдс ќе го бараат загубениот град

Холивудската ѕвезда Сандра Булок ќе глуми во новиот филм, кој спаѓа во жанрот акција романса - „Загубениот град Ди“, заедно со канадската ѕвезда Рајан...

„Мими“ – нов филм на Даријан Пејовски

По повеќемесечни подготовки, „Скопје филм студио“ почна со снимање на новиот долгометражен игран филм на режисерот Даријан Пејовски, насловен „Мими“. Ова ќе биде втор...