Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25054)

Технологија

Апликации за подобар сон Апликациите што нудат помош за заспивање и за набљудување на сонот стануваат сè попопуларни, а со појавата на нови носливи уреди...

Фејсбук ги штити жртвите на холокаустот

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ја ажурирала програмата против говорот на омраза што често може да се види на оваа социјална мрежа. Целта е да се...

Крстосувања без дестинација – хит во пандемијата

Крстосувањата без дестинација се новата опција за патување за време на пандемијата на коронавирусот, па затоа туристичкиот одбор во Сингапур најави крстосувања за задоволство,...

Брзината со која се топи Гренланд е поекстремна од кога...

Гренланд е на пат во овој век да изгуби многу повеќе мраз, за разлика од кој било друг период од 12.000 години додека процутувала...

Културното богатство претставено на поштенски марки

Изложбата „Културното богатство во марките на ’Македонска пошта’“ е поставена во Музејот на Македонија, во чест на Светскиот ден на поштите. Програмската определба на...

Групната изложба „4 пати слобода“ во МКЦ

Во галеријата на МКЦ е отворена групната изложба „4 пати слобода“, заеднички проект на четири ликовни жени уметници, кои потекнуваат од различни културни средини,...

Се затвораат 780 кина во САД и во Британија

Сопственикот на кината „Регал“ ги затвора сите кина во САД и во Велика Британија, а 45.000 работници остануваат без работа Не можам да привлечам посетители...

Харуки Мураками го урна митот за писателите и нивните пороци

Јапонскиот писател ги наоѓа својата инспирација, мотивација и задоволство во физичката активност. Трчањето му стана хоби и навика и најважно, извор на неизмерна креативност Оноре...

Во ова време секое патување, па и ова низ Норвешка, е...

Драган Тодоровски со изложба на фотографии Изложбата под наслов „Фотобелешки од Норвешка“ на фотографот Драган Тодоровски e отворена во изложбениот салон на центарот за култура...

Панорама / Ана Брнабиќ: Одливот на мозоци може да биде позитивна...

Атина - Судиите во Апелацискиот суд во Атина ги соопштија затворските казни за осудените водачи и членови на криминалната организација Златна зора. Водачот Никос...