29.8 C
Skopje
20.6.2021 - 19:12

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25053)

Здрава храна

Што не треба да консумирате ако сте настинати? Ако сте настинати, веројатно немате апетит, но, сепак, мора да јадете нешто, за да си ја поправите...

„Joshua Tree“ на „Ју ту“ e најдобар албум на 1980-тите

„Тhe Joshua Tree“ на светски познатиот ирски рок-бенд „Ју ту“ е прогласен за најдобар албум на 1980-тите години. Објавен во 1987 година, овој албум...

Пандемијата и социјалните мрежи се токсична комбинација

Прекумерната употреба на социјалните медиуми за време на пандемијата е поврзана со развој на депресија и секундарна траума, покажа новото истражување на научниците од...

Цеде со најголемите хитови на Влатко Илиевски

„За љубов се пее до крај“ е насловено цедето што ги содржи најголемите хитови на популарниот македонски пејач Влатко Илиевски, кој, за жал, пред...

Есенските бранови совршени за кајтсурфинг на Преспанско Езеро

Во нашата земја најдобри услови за кајтинг има напролет и наесен, поради тоа што тогаш ги има потребните ветрови за да се практикува овој...

Занимливости

Јован Оливер - ктитор на Лесновскиот манастир Според византиските извори, Јован Оливер бил најмоќниот и најбогат феудалец во средновековната држава на српскиот владетел Стефан Душан....

Панорама / Рама: Мета го одликува Мета

Подгорица - Мандатарот за црногорски премиер, Здравко Кривокапиќ, најави дека новата влада ќе се формира до 10 или 11 ноември. Според Кривокапиќ, нема многу...

Невреме над Балканот, снег на планините во БиХ и во Хрватска

На социјалните мрежи корисниците споделуваат снимки од снегот што почна да паѓа вчера и завчера на Бабановац, Влашиќ, но и во другите делови на...

Српско-косовскиот договор чека датум

Додека во САД се подготвуваат претседателските избори и во фокусот на тамошната јавност не се Балканот и неговите проблеми, во Европа нема двоумење дали...

Кризата најсилно удри врз малите и средните претпријатија

Во услови на криза, една мултинационална компанија што работи во слободна економска зона, каде што има помали давачки кон државата, и едно дуќанче што...